W Arabii Saudyjskiej wykonano siedem egzekucji. W tle oskarżenia o terroryzm

2024-02-27, 19:15

W Arabii Saudyjskiej wykonano siedem egzekucji. W tle oskarżenia o terroryzm
Wykonano siedem egzekucji za przestępstwa "powiązane z terroryzmem". Foto: Shutterstock/Bumble Dee

Arabia Saudyjska wykonała siedem egzekucji za przestępstwa "powiązane z terroryzmem" - przekazały we wtorek lokalne media.

Saudyjska Agencja Prasowa (SPA) nie podała informacji o narodowości skazańców, jednak z nazwisk wynika, że mogli być obywatelami Królestwa. Wyrok dotyczył "tworzenia i finansowania organizacji i podmiotów terrorystycznych (...) dążących do podważanie bezpieczeństwa i stabilności społeczeństwa" - przekazała SPA powołując się na oświadczenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Agencja AFP zauważyła, że to najwyższa od 2022 roku liczba wykonanych w jednym terminie egzekucji.

W 2023 roku w Arabii Saudyjskiej wykonano co najmniej 172 wyroki śmierci - o około 20 mniej niż w 2022. Jednak, jak zauważyła brytyjska organizacja Reprieve, w 2023 roku wzrosła liczba straconych w Królestwie kobiet. 

Przełom w relacjach Arabii Saudyjskiej z Iranem?

Dwaj najwięksi rywale na Bliskim Wschodzie wznowili pod konie 2023 roku stosunki dyplomatyczne. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej oraz Iranu mieli zgodzić się na przełom w relacjach po spotkaniu w Chinach.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Rijadem a Teheranem zostały zerwane siedem lat temu. Doszło wówczas do szturmu na saudyjską ambasadę w Iranie po tym, jak Saudowie ścieli ważnego szyickiego duchownego.

Po spotkaniu dyplomatów obu stron w Chinach ogłoszono, że relacje zostaną wznowione. Arabia Saudyjska i Iran mają ponownie otworzyć swoje ambasady oraz wznowić relacje handlowe.

Rywalizacja na Bliskim Wschodzie

Arabia Saudyjska i Iran to dwa największe mocarstwa na Bliskim Wschodzie. Od lat rywalizują one o przywództwo w świecie muzułmańskim. Królestwo Saudów jest kolebką islamu, a na jego terenie znajduje się m.in. Mekka. Z kolei Iran to największy kraj zdominowany przez szyitów.

Oba kraje od wielu lat toczą też na Bliskim Wschodzie wiele wojen hybrydowych. W ostatnich latach to przede wszystkim konflikty w Jemenie i w Syrii.

Czytaj więcej:

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej