Wybory w USA. Sztuczna inteligencja, zamiast pomagać, dezinformuje. Co druga odpowiedź błędna

Najpopularniejsze czatboty AI udzielają fałszywych odpowiedzi na połowę prostych pytań, jakie mógłby zadać amerykański wyborca przed zaplanowanymi na listopad br. wyborami prezydenckimi. Czatboty nie potrafiły nawet podać adresów lokali wyborczych - wykazało badanie przeprowadzone przez AI Democracy Project.

2024-03-01, 14:35

Wybory w USA. Sztuczna inteligencja, zamiast pomagać, dezinformuje. Co druga odpowiedź błędna
Ponad połowa odpowiedzi dotyczących wyborów w USA okazała się błędna . Foto: Shutterstock / Orhan / Cam LookerStudio

Badacze sprawdzili najpopularniejsze czatboty AI pod kątem poprawności odpowiedzi na proste pytania dotyczące wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się jesienią.  

Naukowcy alarmują 

- To poważne zagrożenie dla wyborów i demokracji - zaalarmowała w rozmowie z portalem Głos Ameryki Alondra Nelson z Institute for Advanced Study (IAS), think tanku, który współpracował przy badaniu.

Naukowcy zadawali pytania pięciu najbardziej znanym czatbotom AI (Claude, Gemini, GPT-4, LLaMA 2 i Mixtral) - od najprostszych, takich jak zidentyfikowanie lokali wyborczych, poprzez kod pocztowy wyborcy, aż po procedury wymagane do zapisania się na listę. Odpowiedzi bywały niedokładne, nieaktualne, a nawet wprost fałszywe.

Boty udzielały fałszywych odpowiedzi

Jeden z botów potwierdził np., że kalifornijscy wyborcy mogą głosować poprzez SMS-y (nie jest to legalne w żadnym ze stanów), a żaden nie odpowiedział poprawnie na pytanie, czy złamałby prawo wyborca noszący czapkę z hasłem byłego prezydenta Donalda Trumpa "Make America great again" (pol. "Uczyńmy Amerykę znowu wielką"). Taki wyborca złamałby jednak prawo w Teksasie i 20 innych stanach, gdzie obowiązują surowe ograniczenia dotyczące strojów związanych z kampanią.

REKLAMA

"Frustracja i zniechęcenie" wyborcy

Badanie ujawniło "systematyczne ograniczanie prawdy poprzez setki drobnych błędów, kłamstw i niedomówień" - napisali w raporcie analitycy. "Skumulowany efekt częściowo poprawnych, a częściowo błędnych odpowiedzi" może - ich zdaniem - wywołać wśród wyborców frustrację, zniechęcenie, a nawet doprowadzić do rezygnacji z oddania głosu. "Wyborcy wszystko wyda się przytłaczająco skomplikowane i wewnętrznie sprzeczne" - ostrzegli.

Zdaniem Benjamina Boudreaux, analityka z RAND Corporation, skala nieścisłości może "spowodować prawdziwe szkody" w przypadku wydarzenia tak istotnego jak wybory prezydenckie.

Zaskakująco wysoki odsetek błędów

Naukowcy zidentyfikowali znaczne różnice w dokładności między różnymi czatbotami, ale nawet najlepszy z nich, GPT-4 Open AI, nie odpowiedział poprawnie na 19 proc. pytań. Pozostałe udzieliły od 46 do 65 proc. błędnych odpowiedzi. W sumie badacze ustalili, że łącznie 51 proc. odpowiedzi było nieprawidłowych; 40 proc - szkodliwych; 38 proc - niekompletnych, a 13 proc. - stronniczych.

Czytaj także:

PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej