Kilkudziesięciu rosyjskich szpiegów wyrzuconych z Belgii. W odpowiedzi przeprowadzane są cyberataki

2024-03-05, 07:45

Kilkudziesięciu rosyjskich szpiegów wyrzuconych z Belgii. W odpowiedzi przeprowadzane są cyberataki
Belgia wyrzuciła w ostatnich miesiącach kilkudziesięciu Rosjan podejrzewanych o szpiegostwo. Foto: Shutterstock/CapturePB

Belgia wyrzuciła w ostatnich miesiącach kilkudziesięciu Rosjan podejrzewanych o szpiegostwo. Poinformował o tym premier Belgii Alexander De Croo w rozmowie z telewizją RTL.

O tym, że stolica Belgii jest gniazdem szpiegów, wiadomo od dawna. Bruksela to siedziba unijnych instytucji i w Brukseli mieści się kwatera główna NATO.

Rosyjscy szpiedzy w Belgii

Premier Belgii Alexander De Croo mówi, że roi się przede wszystkim od rosyjskich szpiegów i część z nich została ostatnio wyrzucona. - To tak zwani dyplomaci, na papierze, ale w rzeczywistości zajmujący się szpiegostwem, działaniami destabilizacyjnymi - powiedział szef rządu i wymienił też cyberataki.

- Bardzo często, kiedy decydujemy się na działania wymierzone w Rosję, to nasze strony internetowe są atakowane w ciągu kilku godzin - dodał Alexander De Croo.

Rosja szerzy również dezinformacje i wprowadza podziały nie tylko w Belgii, ale w całej Unii. Te kampanie, jak się oczekuje, będą się nasilać tym bardziej, im bliżej będzie do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Szpieg w Parlamencie Europejskim

Pod koniec stycznia niezależny rosyjski portal "The Insider" we współpracy z dziennikarzami z Łotwy, Estonii i Szwecji ustalił, że łotewska europarlamentarzystka Tatjana Żdanok współpracowała z rosyjskim wywiadem.

Bałtyckie Centrum Dziennikarstwa Śledczego "Re:Baltica" podało, że informacje dotyczące współpracy łotewskiej europoseł z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji uzyskano w wyniku wycieku maili między nią a jej kontaktami w rosyjskim wywiadzie. Tatjana Żdanok w Parlamencie Europejskim pracuje od 2004 roku. Jej współpraca z Kremlem miała trwać blisko 13 lat.

Z treści ujawnionych maili wynika, że kobieta przesyłała różne projekty i plany oraz prosiła o środki finansowe między innymi na wiec upamiętniający zwycięstwo Armii Czerwonej. Wiadomości dotyczą też jej spotkań z agentami FSB, raportów dotyczących jej działalności i organizowania wizyt w Rosji - podawał łotewski portal LSM, cytując artykuł opublikowany przez "The Insider".

Posłuchaj

Belgia wyrzuciła kilkudziesięciu Rosjan podejrzewanych o szpiegostwo w ostatnich miesiącach (Beata Płomecka/IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR, Beata Płomecka

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej