Wbrew postulatom Polaków. KE proponuje przedłużenie umowy o transporcie drogowym z Ukrainą do końca 2025 roku
Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie umowy o transporcie drogowym z Ukrainą do końca przyszłego roku z możliwością zawieszenia. W projekcie nowych regulacji jest klauzula bezpieczeństwa, która jest ważna dla Polski. Jeśli dojdzie do zakłócenia sytuacji w którymś z państw członkowskich, przepisy w tym kraju będą zawieszane. Przeciwko tej umowie protestowali od listopada do stycznia polscy transportowcy na granicy z Ukrainą.
2024-03-05, 16:28
Komisja poinformowała, że wyciągnęła wnioski z obowiązującej umowy transportowej i po rozmowach z zainteresowanymi stronami uwzględniła zastrzeżenia i dopisała klauzulę bezpieczeństwa.
KE stawia dodatkowe wymogi
A ponadto Komisja dodała kolejne wymogi, między innymi obowiązek posiadania dokumentów potwierdzających, że dany przewoźnik może wykonywać przewozy międzynarodowe, a także obowiązek posiadania specjalnych dokumentów poświadczających, że operacja bez ładunku jest bezpośrednio związana z operacją tranzytową lub dwustronną, zgodnie z umową.
Alternatywa wobec zablokowanych rosyjskich szlaków
Komisarz do spraw transportu Adina Valean napisała w oświadczeniu, że tymczasowa umowa transportowa z Ukrainą pomogła jej w eksporcie oraz imporcie towarów po zablokowaniu dotychczasowych szlaków w wyniku rosyjskiej napaści. Przyznała, że umowa może mieć różny wpływ na przewoźników drogowych z całej Wspólnoty. - Dlatego wprowadzamy klauzulę ochronną w przypadku negatywnego wpływu na rynki regionalne w Unii - dodała komisarz.
Posłuchaj
- Rolnicy blokują przejścia z Ukrainą. Rośnie kolejka ciężarówek po polskiej stronie
- Ukraiński prezydent komentuje protesty rolników w Polsce. Mówi o "wewnętrznej walce politycznej"
IAR/Beata Płomecka/kg/wmkor
REKLAMA