Ekspert wojskowy dla Polskiego Radia: przyjęcie Polski do NATO miało dla Litwy duże znaczenie

2024-03-09, 09:07

Ekspert wojskowy dla Polskiego Radia: przyjęcie Polski do NATO miało dla Litwy duże znaczenie
Polska w NATO. "Przyjęcie waszego kraju miało dla Litwy duże znaczenie". Foto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

- Mogliśmy czerpać z doświadczenia państwa, które już było w NATO. Chodziło przede wszystkim o procedury, zarządzanie i szkolenia. To nam bardzo pomogło - powiedział Artur Płokszto (Litewska Akademia Wojskowa w Wilnie) w rozmowie z Polskim Radiem.

  • 12 marca minie 25 lat odkąd Polska przystąpiła do NATO.
  • Pięć lat później - w 2004 roku - do Sojuszu dołączyły też m.in. kraje bałtyckie.
  • Artur Płokszto podkreśla, że przyjęcie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego miało dla Litwy duże znaczenie.

Od 2004 roku Polska z innymi państwami Sojuszu pełni misję Baltic Air Policing. Polega ona na ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Polscy piloci, rotacyjnie, pełnią dyżury w tamtejszych bazach lotniczych. Artur Płokszto (Litewska Akademia Wojskowa w Wilnie) przypomina, że misja wynika z faktu, iż Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych myśliwców.

- To nie jest misja bojowa, ale na pewno nikt tutaj nie wleci, aby polatać i sfotografować różne obiekty. A przy okazji modernizujemy nasz sprzęt naziemny - mówi Płokszto.

Wojna w Ukrainie. "Litwa zaczęła się intensywniej zbroić"

Ekspert zwraca też uwagę na to, że po agresji Rosji na Ukrainę Litwa zaczęła się intensywniej zbroić. Wilno przeznacza na to obecnie ponad 2,7 proc. PKB. - Realizujemy projekty nowoczesnego uzbrojenia, ale w tej kwestii jesteśmy dopiero na początku drogi. Mamy coś z nowoczesnej artylerii i wozów bojowych, musimy starać się o czołgi, zwiększenie artylerii pośredniej i silne wzmocnienie obrony przeciwlotniczej - dodaje.

Zdaniem Artura Płokszto olbrzymim wkładem państw Europy Środkowo-Wschodniej jest lepsza niż na Zachodzie wiedza na temat przeciwnika, jakim jest Rosja. W przypadku potencjalnego konfliktu - jak zaznacza ekspert - są to rzeczy nieocenione.

Kraje bałtyckie wstąpiły do NATO 29 marca 2004 roku razem z Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Słowenią.

Posłuchaj

Litewski ekspert wojskowy: przyjęcie Polski do NATO miało dla Litwy duże znaczenie (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Kamil Zalewski/pb/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej