Oscary 2024. Dzisiaj w nocy wyjątkowa gala. Do kogo trafią statuetki?

W nocy z 10 na 11 marca - o północy czasu obowiązującego w Polsce - w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów, dorocznych wyróżnień filmowych przyznawanych przez członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oscary 2024 mają polskie akcenty, ale zabrakło kandydata naszego kraju do najważniejszych nagród.

2024-03-10, 06:15

Oscary 2024. Dzisiaj w nocy wyjątkowa gala. Do kogo trafią statuetki?
Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznej gali oscarowej. Foto: PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Uroczystość poprowadzi - po raz czwarty - aktor i komik Jimmy Kimmel, który robił to już w latach 2017, 2018 i w roku ubiegłym. Na scenie w roli prezenterów pojawią się także między innymi Michelle Pfeiffer, Zendaya, Matthew McConaughey, Nicolas Cage i Al Pacino.

Oscary 2024. Kto ma szansę na najwięcej nagród?

W tym roku najwięcej nominacji - aż 13 - otrzymał dramat biograficzny "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana, opowiadający o losach twórcy bomby atomowej Roberta Oppenheimera. Produkcja została nominowana między innymi w kategorii najlepszy film i jest głównym faworytem do statuetki w tej najważniejszej kategorii.

11 nominacji zdobył film "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej. To adaptacja powieści szkockiego pisarza Alasdaira Graya o ewolucji młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca. Film "Czas krwawego księżyca" o serii niewyjaśnionych zabójstw Indian z plemienia Osedżów w reżyserii Martina Scorsese otrzymał 10 nominacji. Osiem nominacji zdobyła "Barbie" Grety Gerwig, film o słynnej lalce, która w swoim idealnym, plastikowym świecie przechodzi kryzys.

Szansę na pięć statuetek, w tym w kategoriach najlepszy film i najlepszy film międzynarodowy, ma "Strefa interesów", będąca polsko-brytyjsko-amerykańską koprodukcją. Film wyreżyserowany przez Brytyjczyka Jonathana Glazera opowiada o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz Rudolfa Hössa. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska, producentka takich filmów jak "Ida" i "Zimna wojna". Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia do obrazu zrealizował dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film został w całości zrealizowany w Polsce.

REKLAMA

96. gala oscarowa. Historia dzieje się na naszych oczach

Po raz pierwszy w historii nagród w kategorii najlepszy film w jednym roku znalazły się trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety: "Anatomia upadku" Justine Triet, "Barbie" Grety Gerwig oraz "Poprzednie życie" Celine Song.

Podczas gali na scenie Dolby Theatre zostanie wykonanych pięć oryginalnych piosenek nominowanych do Oscara. Na żywo wystąpią Jon Batiste, Becky G, Billie Eilish i Finneas O'Connell, a także Scott George w towarzystwie Osage Singers. Podczas gali wystąpi także Ryan Gosling i Mark Ronson, by wykonać nominowany do nagrody utwór "I'm Just Ken" z filmu "Barbie".

Oscary, ufundowane w 1927 roku, zostały po raz pierwszy wręczone w 1929. Słynna statuetka jest wykonana z brązu i pokryta warstwą 24-karatowego złota. Przedstawia postać nagiego rycerza trzymającego oburącz miecz krzyżowca, skierowany ostrzem w dół. Stoi on na cokole, zwieńczonym rolką taśmy filmowej z pięcioma klatkami, symbolizującymi pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Zaprojektował ją Cedric Gibbons w 1928 roku, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.

W portalach PolskieRadio.pl i PolskieRadio24.pl będziemy relacjonować galę oscarową.

Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej