25 lat temu Polska dołączyła do NATO. "Wyrwanie się z rosyjskiej strefy wpływów było kluczowe"

2024-03-12, 10:22

25 lat temu Polska dołączyła do NATO. "Wyrwanie się z rosyjskiej strefy wpływów było kluczowe"
Polska świętuje 25. rocznicę wstąpienia do NATO. Foto: PAP/EPA/Fredrik Sandberg/TT

- Wyrwanie się Polski z rosyjskiej strefy wpływów było kluczowe dla bezpieczeństwa europejskiego i mądrą strategicznie decyzją - tak ocenili eksperci w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką, komentując wejście Polski do NATO sprzed 25 lat.

12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał i przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeline Albright dokument akcesyjny. - Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby Polska nie wstąpiła do NATO? - pytała Anna Wieslander z Atlantic Council. - Mam na myśli wojnę na Ukrainie, Białoruś będącą prawie częścią Rosji, mielibyśmy bardzo, bardzo poważną sytuację. To więc było bardzo ważne dla bezpieczeństwa Europy - mówiła ekspertka.

Na zagrożenie ze strony Rosji zwrócił też uwagę ekspert German Marshall Fund, Bruno Lété. - Spójrzmy na dzisiejszą sytuację, wyobraźmy sobie, że Polska nie jest dziś w NATO, jak trudniejsza byłaby sytuacja - zauważył ekspert. - Więc członkostwo Polski w NATO, strategiczna decyzja, która została podjęta 25 lat temu, w pewnym sensie naprawdę pozwala nam na Zachodzie być bardziej sprytnymi geopolitycznie i lepiej bronić się przed zagrożeniami ze strony Rosji - dodał Bruno Lété.

25 Polski w NATO. Ekspert z uznaniem o nakładach na obronność

Ekspert German Marshall Fund z uznaniem wypowiadał się też o polskich nakładach na obronność. Polska wydaje na dozbrojenia ponad 4 proc. PKB, dwa razy więcej niż NATO-wski wymóg. - W porównaniu z innymi krajami europejskimi, macie swój uczciwy wkład w NATO jeśli chodzi o pieniądze, a właśnie pieniędzy dziś potrzebujemy, jeśli mamy stawić czoła zagrożeniom płynącym ze wschodu. Wierzę, że Polska będzie inspiracją dla innych krajów, zwłaszcza w Europie Zachodniej - podkreślił Bruno Lété.

Posłuchaj

Bruksela: eksperci i dyplomaci o 25-leciu Polski w NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Polska od ubiegłego roku jest na czele w NATO, jeśli chodzi o wydatki na obronę. Wymóg Sojuszu, czyli minimum 2 procent PKB na obronność, spełnia kilkanaście krajów z 32.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej