Spotkanie z Joe Bidenem. Premier Tusk i prezydent Duda przedstawili oczekiwania
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk udali się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. spotkają się w Białym Domu z Joe Bidenem. Polscy politycy ze względów bezpieczeństwa lecą do Waszyngtonu innymi samolotami. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
2024-03-11, 13:49
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych ma związek z 25-leciem wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Spotkanie z Joe Bidenem
We wtorek - w 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego - prezydent Duda i premier Tusk spotkają się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Podczas rozmów z amerykańskim przywódcą mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu, m.in. o Ukrainę, a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.
Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre podkreślała, że przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją. Biały Dom zapowiedział ponadto, że na spotkaniu przywódcy USA i Polski skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.
Donald Tusk: będziemy działać razem
Premier Donald Tusk podkreślił, że mimo różnic, będzie współpracować z Andrzejem Dudą.
REKLAMA
"Z prezydentem Andrzejem Dudą różnię się politycznie niemal we wszystkim, ale w sprawie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny musimy i będziemy działać razem. Nie tylko w czasie wizyty w USA" - napisał Tusk we wpisie na platformie X.
Andrzej Duda chce rozmawiać o przyszłości NATO
Andrzej Duda powiedział przed odlotem, że kwestia bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej i rosyjskiej polityki imperialnej będą głównymi tematami rozmów w Stanach Zjednoczonych, a z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem chce także rozmawiać o przyszłości sojuszu północnoatlantyckiego.
- Pierwsze będą spotkania w kongresie, w Izbie Reprezentantów i w Senacie, zarówno z przedstawicielami republikanów, jak i demokratów. Będziemy rozmawiali dokładnie o tych samych sprawach: o kwestiach bezpieczeństwa, sytuacji w naszej części Europy, przyszłych planach dotyczących budowy sojuszu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską i oczywiście przede wszystkim - Stanami Zjednoczonymi, a Polską - tłumaczył prezydent.
Posłuchaj
Rosyjskie zagrożenie w Europie
Prezydent Andrzej Duda zdystansował się od stanowiska papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie. W wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji RSI papież mówił, że "silniejszy jest ten (...), kto ma odwagę wywiesić białą flagę, aby negocjować". Te słowa spotkały się z ostrą krytyką władz w Kijowie. Andrzej Duda, pytany o wypowiedź papieża, podkreślił, że Rosja nie może zwyciężyć na Ukrainie.
REKLAMA
- Imperializm rosyjski, który zagraża dzisiaj całej Europie, zwłaszcza tej środkowo-wschodniej i w efekcie również i światu, musi zostać zatrzymany. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości i o tych sprawach na pewno będziemy rozmawiali. Sojusz z USA ma fundamentalne dla nas znaczenie, nasza obecność w NATO - mówił prezydent.
- Prezydent i premier RP w USA. Amerykanista: cenne byłoby spotkanie z Trumpem
- Orędzie Bidena. "Ukraina stała się problemem amerykańskiej polityki wewnętrznej"
IAR/PAP/fc
REKLAMA