Najważniejsze szczyty NATO. Ten w Warszawie zmienił sojusz, rozpoczął wzmacnianie wschodniej flanki
Szczyt NATO to forum, na którym sojusz podejmuje i ogłasza najważniejsze decyzje. Biorą w nim udział szefowie rządów i głowy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kiedyś organizowane rzadziej, w obliczu rosyjskiego zagrożenia stają się coraz częstsze. Przypominamy niektóre z ważniejszych szczytów NATO. Najbliższy odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca, w 75 rocznicę podpisania paktu. Przełomowe ustalenia zapadły m.in. na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku.
2024-04-04, 05:00
Szczyty NATO to z formalnego punktu widzenia spotkania najważniejszego organu zarządczego NATO, Rady Północnoatlantyckiej, na jej najwyższym szczeblu, głów państw i szefów rządów. Regularnie mają miejsce spotkania przedstawicieli Rady na poziomie ambasadorów, a kilka razy do roku na poziomie ministerialnym, szefów resortów obrony i dyplomacji. Rada konsultuje się co najmniej raz w tygodniu.
Podczas szczytów ogłaszane są najważniejsze decyzje, w sprawie strategii, polityki, rozszerzenia sojuszu, współpracy z innymi państwami.
Szczyty NATO nie mają ściśle regularnego charakteru. Od założenia NATO w 1949 roku do końca zimnej wojny odbyło się 10 spotkań na szczycie. Od 1990 roku ich częstotliwość znacznie wzrosła. Po 2014 roku i agresji Rosji na Ukrainę, organizowane są częściej, sojusznicy spotykają się na szczytach co najmniej raz do roku, ale zdarza się, że częściej. Miały np. miejsce szczyty specjalne, na przykład po pełnoskalowej agresji Moskwy na Ukrainę 24 lutego 2022 roku miał miejsce szczyt wirtualny (25 lutego), a potem nadzwyczajny stacjonarny szczyt w Brukseli 24 marca 2022 roku.
Szczyt NATO w Waszyngtonie 2024
Najbliższy szczyt odbędzie się w dniach 9-11 lipca i już wiadomo, że jego decyzje, bądź ich brak, w istotny zaważą na losach aliansu. Odbywa się w 75 rocznicę powstania sojuszu. Wyzwania to przede wszystkim wojna w Ukrainie, zagrożenie ze strony Rosji i państw takich jak Iran i Korea Północna czy Chiny.
REKLAMA
NATO musi zmierzyć się z zagrożeniem ze strony Rosji. Wojna w Ukrainie, wedle części ekspertów, bez odpowiedniego wsparcia może doprowadzić do załamania się tego kraju. Zmniejsza się wówczas poziom bezpieczeństwa flanki wschodniej NATO, w grę wchodzi pozycja całego sojuszu na arenie międzynarodowej. Ważna będzie zatem odpowiedź NATO na powyższe wyzwania.
Problemem jest brak odpowiedniej produkcji uzbrojenia i amunicji, u dużej części państw NATO nie osiągnięto wciąż poziomu 2 procent PKB na obronność. Dla porównania Polska w tym roku planuje przekroczyć 4 procent PKB. W ustawie budżetowej zapisano wydatki na poziomie ok. 3 procent PKB (118 mld zł), jednak łącznie z kwotą z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych Polska wyda na cele obronne 159 mld zł, czyli kwotę odpowiadającą 4,2 procent PKB.
Eksperci zwracają również uwagę na potrzebę wydzielenia odpowiednich środków na realizację zaakceptowanych na madryckim szczycie NATO planów regionalnych.
- Traktat Północnoatlantycki. Najważniejszy dokument NATO. Jego sercem jest artykuł 5
- NATO. Kto tu dowodzi i podejmuje decyzje? Kim jest SACEUR, czym jest SHAPE?
- 10 rund rozszerzania NATO. Sojusz zachowuje politykę otwartych drzwi, w drodze są kolejni kandydaci
- Jak silne jest NATO? "Na straży jego tarczy stoją trzy miliony mężczyzn i kobiet"
- Infrastruktura NATO i USA w Polsce. Camp Kościuszko, brygada pancerna, grupa bojowa
Szczyt w Wilnie w 2023 roku
Na ostatnim szczycie w Wilnie NATO zaakceptowało regionalne plany obrony dotyczące Arktyki i północnej części Atlantyku, regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej oraz południa w regionie Morza Śródziemnego i Czarnego. Plany regionalne są tajne, oparte na planach strategicznych.
Wirtualny szczyt 25 lutego 2022 roku
25 lutego 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, miał miejsce wirtualny szczyt. Przywódcy państw spotkali się za pomocą bezpiecznego łącza na wideokonferencji.
Nadzwyczajny szczyt po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę 22 marca 2022 roku w Brukseli
Po 2022 roku zdecydowano się utworzyć cztery kolejne wielonarodowe grupy bojowe - w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji.
Szczyt NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku
Na szczycie NATO w stolicy Hiszpanii 29-30 czerwca 2022 roku zaktualizowano po raz pierwszy od 2010 roku Koncepcję Strategiczną sojuszu.
REKLAMA
Wskazała ona Rosję jako najbardziej znaczące i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Sojuszu. Strategia odnosi się także do Chin, uwzględnia inne wyzwania, takie jak terroryzm, cybernetyka i zagrożenia hybrydowe. https://www.nato.int/strategic-concept/
Na szczycie zgodzono się także w kwestii konieczności wypracowania tzw. nowego modelu sił NATO. Planowane jest przygotowanie liczby oddziałów gotowych do szybszej interwencji, niż miało to miejsce w koncepcji Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force).
Przed madryckim szczytem prezydent Joe Biden zdecydował o przedłużeniu wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Zapowiedział stałą obecność wojska USA w postaci wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych. https://pl.usembassy.gov/factsheet_nato_summit/
Szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku
Szczyt ten zorganizowano w dniach 8-9 lipca 2016 w Warszawie. Odbywał się w kontekście poszukiwania odpowiedzi Sojuszu po bezprawnej aneksji Krymu (2014) i podczas trwającej agresji Rosji na wschód Ukrainy.
REKLAMA
Przed szczytem, jeszcze w 2015 roku, prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że priorytetem dla kraju jest ustanowienie w nim baz NATO.
W Warszawie postanowiono m.in. o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO – stworzeniu do 2017 roku czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych w Polsce i w państwach bałtyckich. Rozwiązanie to określane jest jako ustanowienie wysuniętej obecności wojskowej (enhanced Forward Presence).
W skład grupy wchodzą żołnierze różnych państw Sojuszu, każdą grupą kieruje inne państwo ramowe. W Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce dowodzą nimi odpowiednio Wielka Brytania, Kanada, Niemcy i Stany Zjednoczone.
Komisja NATO-Ukraina uzgodniła wówczas tzw. Kompleksowy Pakiet Pomocy dla Ukrainy.
REKLAMA
Szczyt NATO w Warszawie, wraz ze szczytem w Walii, rozpoczął proces umacniania wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w zmienionej sytuacji bezpieczeństwa. Ten proces kontynuowany jest do dziś - bo eksperci są zgodni, że wiele jest wciąż do zrobienia w tej kwestii, w bardzo różnych obszarach.
REKLAMA
Szczyt w Walii w Newport w 2014 roku
Na wrześniowym szczycie potępiono aneksję Krymu i destabilizacyjne działania Rosji na wschodniej Ukrainie.
Ogłoszono wzmocnienie Sił Odpowiedzi NATO, ustanowiono tzw. szpicę NATO.
Niektóre szczyty NATO przed 2014 rokiem
Szczyt w Lizbonie w 2010 roku
Przyjęto nową koncepcję strategiczną sojuszu (obecnie zastąpiła ją koncepcja przyjęta w Madrycie).
REKLAMA
Szczyt w Bukareszcie w 2008 roku
Na szczycie w Bukareszcie sojusznicy zgodzili się, że Gruzja i Ukraina staną się w przyszłości członkami NATO.
Podjęto także decyzje w kwestii rozszerzenia sojuszu o państwa Bałkanów Zachodnich.
Szczyt Waszyngtoński w 1999 roku
Zaproponowano przystąpienie do NATO szeregowi państw Europy Środkowej. Ustanowiono Plan Działań na Rzecz Członkostwa, by wspomóc proces przygotowania kandydatów do wejścia do aliansu. W 1999 roku świętowano 50-lecie istnienia aliansu.
REKLAMA
Fot. Departament Stanu
Szczyt w Madrycie w 1997 roku
Zaproszono do negocjacji akcesyjnych do NATO Polskę, Czechy i Węgry.
Szczyt w Rzymie w 1991 roku
NATO przyjęło jawną koncepcję strategiczną po raz pierwszy w historii.
Szczyt w Londynie w 1990 roku
NATO podjęło decyzję o współpracy z państwami znajdującymi się wcześniej w bloku sowieckim.
REKLAMA
Szczyt w Paryżu w 1957 roku
Pierwszy w historii szczyt NATO, zoragnizowany w Paryżu w dniach 16-19 grudnia 1957 r., zgromadził szefów państw i rządów w byłej Kwaterze Głównej paktu.
Więcej na temat tych i innych szczytów NATO na stronie Sojuszu nato.intt.
- Były ambasador USA: gdyby nie rozszerzenie NATO, Rosja być może już zajęłaby kraje bałtyckie i atakowała Polskę
- Przy linii frontu. Dr Kuzio: dozowano broń jak kroplówkę, a armia Rosji jest wciąż zbrodnicza, jak mordercy z Katynia
***
REKLAMA
Zebrała Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl, na podstawie m.in. nato.in.
REKLAMA