TikTok bez amerykańskich aktywów. Powodem wyciek danych do Chin
Izba Reprezentantów USA, stosunkiem głosów 352 do 65, nakazała chińskiemu właścicielowi TikToka pozbycie się amerykańskich aktywów. Firma ByteDance ma na to pół roku, a przeciwnym wypadku TikTok może otrzymać zakaz działalności w Stanach Zjednoczonych.
2024-03-13, 18:29
Teraz sprawą od strony zgodności z prawem zajmie się Senat. Senacka komisja handlu obawia się, że nakaz może nie obronić się w sądzie i rozważa sformułowanie własnej uchwały.
Wyciekanie danych do Chin
Problemy TikToka dotyczą obaw Amerykanów o ich narodowe bezpieczeństwo w związku z wyciekaniem danych użytkowników do Chin. Wejście w życie ustawy popiera również ubiegający się o reelekcję prezydent Joe Biden.
By rozmawiać z senatorami i bronić swoich interesów, prezes TikToka Shou Zi Chew odwiedzi Kapitol. Chińczycy argumentują, że przyjęcie ustawy wpłynie negatywnie na gospodarkę oraz uderzy w 7 milionów małych przedsiębiorstw i ogółem 170 milionów amerykańskich użytkowników.
REKLAMA
W związku z potencjalnym zakazem, amerykańscy kongresmeni mieli nawet otrzymywać więcej telefonów od wyborców, niż w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.
- TikTok pod lupą Komisji Europejskiej. Będzie kara?
- Estończycy ostrzegają przed szpiegowską technologią Chin. Wskazują na TikToka i odkurzacze
Pozbycie się TikToka i komunikatora WeChat z amerykańskiego rynku proponował już w 2020 roku prezydent Donald Trump. Jego plany spotkały się jednak z niekorzystnymi rozstrzygnięciami sądu. Pewnym jest, że i tym razem sprawa skończy się w sądzie.
Gdyby ustawa weszła w życie, TikTok będzie miał 165 dni na odwołanie się po podpisaniu jej przez prezydenta. W listopadzie ubiegłego roku sąd przychylił się do pozwu właściciela i zablokował decyzję władz stanu Montana, które chciały zakazać TikToka na swoim terytorium.
REKLAMA
IAR/jb
REKLAMA