Energia jądrowa przeciwko zmianom klimatycznym. Światowy szczyt w Brukseli. Polska bierze udział

Musimy budować elektrownie atomowe, jeśli chcemy spowolnić globalne ocieplenie - uważa Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Organizacja zaprosiła na czwartek do Brukseli przedstawicieli ponad 40 państw, w tym Polski, na pierwszy międzynarodowy szczyt poświęcony rozwojowi energetyki jądrowej.

2024-03-21, 10:48

Energia jądrowa przeciwko zmianom klimatycznym. Światowy szczyt w Brukseli. Polska bierze udział
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zaprosiła w czwartek do Brukseli przedstawicieli ponad 40 państw, w tym Polskę. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przywódcy będą rozmawiali między innymi o tym, jak międzynarodowe organizacje i banki mogą wspierać mniejsze kraje w budowie reaktorów.

- To spotkanie jest punktem zwrotnym - powiedział przed rozpoczęciem spotkania dyrektor Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi. - Oznacza to bowiem, że przywódcy dostrzegają, że energia atomowa jest niezbędna oraz że w obecnej sytuacji trzeba zrobić wszystko, co konieczne, by ułatwić rozwój energetyki jądrowej - dodał dyrektor.

Polska stawia na atom

Polskę na szczycie atomowym reprezentuje premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu potwierdził w ostatnich tygodniach, że Polska tę technologię chce rozwijać. - Jesteśmy gotowi, zdeterminowani, żeby działać na rzecz ochrony klimatu. Ale Polska jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. To jest dla Polski bardzo duże wyzwanie ze względów obiektywnych, naturalnych. Jeśli mamy odejść efektywnie od tej najbardziej emisyjnej energetyki, to musimy kontynuować pracę nad alternatywą, a energetyka jądrowa jest taką alternatywą dla Polski - powiedział szef polskiego rządu.

Spór wokół energetyki jądrowej 

W ostatnich latach wokół energetyki jądrowej toczy się spór między światowymi liderami, ale również między organizacjami ekologicznymi. Dotyczy tego, czy w przyszłości energię powinno się pozyskiwać wyłącznie ze źródeł odnawialnych, czy również z elektrowni jądrowych. Kraje europejskie obrały w tej sprawie skrajnie różne strategie - we Francji 70 procent energii wytwarzanej jest z atomu, tymczasem Niemcy w ostatnim roku wygasiły ostatnie elektrownie jądrowe.

REKLAMA

W Polsce zarówno rząd poprzedni, jak i obecny gabinet stoją na stanowisku, że budowa reaktorów jądrowych w naszym kraju jest konieczna, biorąc pod uwagę całkowitą zależność Polski od węgla - najbardziej emisyjnego źródła energii.

Posłuchaj

- To spotkanie jest punktem zwrotnym - powiedział przed rozpoczęciem spotkania dyrektor Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi (IAR) 0:10
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Polskę na szczycie atomowym reprezentuje premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu potwierdził w ostatnich tygodniach, że Polska te technologię chce rozwijać (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/kg/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej