Dwa szczyty jednego dnia. W Brukseli dyskusje o energii atomowej, wsparciu Ukrainy i rolnictwie
W Brukseli odbędą się dwa szczyty z udziałem europejskich liderów. Pierwszy poświęcony rozwojowi energii atomowej, drugi to posiedzenie Rady Europejskiej. W obu Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk.
2024-03-21, 03:09
Na światowym szczycie atomowym omawiana będzie propozycja wsparcia finansowego dla krajów, które chcą rozwijać energetykę jądrową.
Według szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaela Grossiego takiego wsparcia mógłby udzielić Bank Światowy lub Azjatycki Bank Rozwoju. Grossi uważa, że bez energii jądrowej nie da się spowolnić globalnego ocieplenia. - Badania jasno wskazują, że musimy to zrobić, by osiągnąć zerową emisję netto - powiedział szef MAEA.
Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Dyskusje o wsparciu Ukrainy w wojnie z Rosją
Po szczycie atomowym rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, którego jednym z głównych tematów będzie wsparcie dla Ukrainy. Premier Donald Tusk uważa, że Europa powinna zwiększyć pomoc militarną teraz. - Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby hic et nunc, tu i teraz - tak, aby sytuacja Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła - dodał szef polskiego rządu.
Niewykluczone, że na szczycie Rady Europejskiej przywódcy omówią też propozycję ograniczeń w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą. Wśród unijnych ambasadorów nie udało się tu dojść do porozumienia.
REKLAMA
Wsparcie Ukrainy z rosyjskich aktywów. KE wyliczyła konkretne kwoty
Na dwudniowym szczycie omówiona także zostanie propozycja Komisji Europejskiej dotycząca wsparcia Ukrainy kwotą około trzech miliardów euro rocznie pochodzących z zamrożonych w UE aktywów rosyjskiego Banku Centralnego.
Zarys propozycji przedstawił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 90 procent z zysków ma być przekazane na zakup broni dla Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego, 10 procent na odbudowę. - Mam nadzieję, że porozumienie w tej sprawie zostanie osiągnięte wkrótce i wymienimy banknoty na broń, ponieważ ukraińscy żołnierze nie walczą banknotami, potrzebują broni, by bronić swoich obywateli - powiedział szef unijnej dyplomacji.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Elektrownia jądrowa w Polsce z opóźnieniem. Marszałkowski: to problem, jeszcze nawet nie zaczęto budowy
- Dziesięć lat od rosyjskiej okupacji Krymu. Specjalna konferencja w Parlamencie Europejskim
- Wojna w Ukrainie. Czeska inicjatywa dostaw amunicji. Sikorski potwierdził zaangażowanie Polski
IAR/ mbl/wmkor
REKLAMA
REKLAMA