Bułgaria i Rumunia już są w strefie Schengen. Są jednak ograniczenia

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.

2024-03-31, 06:00

Bułgaria i Rumunia już są w strefie Schengen. Są jednak ograniczenia
Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, z wyjątkiem granic lądowych.Foto: ROBERT GHEMENT/PAP

Jak pisze agencja AFP, tylko częściowe wejście Rumunii i Bułgarii, członków Unii Europejskiej od 2007 roku, do strefy Schengen to efekt oporu ze strony Austrii, która obawia się napływu osób ubiegających się o azyl.

"To wielki sukces obu krajów"

Jednak w ocenie przewodniczącej Komisji Europejskiej przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy, nawet w ograniczonym zakresie, "to wielki sukces obu krajów".

- To także historyczny moment dla strefy Schengen, największego obszaru swobodnego przepływu osób na świecie. Razem budujemy silniejszą i bardziej zjednoczoną Europę dla wszystkich naszych obywateli - oświadczyła Ursula von der Leyen.

REKLAMA

Rumunia i Bułgaria zabiegały o wejście do strefy Schengen od 2011 roku. Pierwsze państwa przystąpiły do niej w 1995 r., kiedy to na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej po raz pierwszy zniesiono kontrole graniczne.

Posłuchaj

O północy Rumunia i Bułgaria weszły częściowo do strefy Schengen (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Bułgaria i Rumunia w Schengen

O decyzji o włączeniu Bułgarii i Rumunii do morskiego i lotniczego Schengen poinformowała w grudniu hiszpańska prezydencja w Radzie UE. Sprecyzowano wówczas, że dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu kandydatur obu państw ich obywatele będą mogli podróżować samolotami oraz drogą morską bez paszportów do państw strefy Schengen, obejmującej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej (oprócz Cypru i Irlandii).

Do strefy należą też cztery stowarzyszone z UE państwa: Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein.

Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku posiadania paszportów na granicach lądowych przez obywateli Rumunii i Bułgarii ma zapaść, jak sprecyzowała Rada UE, "w rozsądnym przedziale czasowym".

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej