Stoltenberg: im szybciej przekonamy Rosję, że nie wygra, tym szybciej dojdzie do podpisania umowy pokojowej

2024-04-03, 14:10

Stoltenberg: im szybciej przekonamy Rosję, że nie wygra, tym szybciej dojdzie do podpisania umowy pokojowej
Zdaniem Jensa Stoltenberga wsparcie dla Ukrainy powinno zostać zinstytucjonalizowane w ramach NATO . Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Wsparcie dla Ukrainy powinno być mniej zależne od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert pomocy. Dlatego dyskutujemy o zinstytucjonalizowaniu tego wsparcia w ramach NATO - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. - Im szybciej przekonamy Rosję, że nie jest w stanie wygrać wojny, tym szybciej dojdzie do podpisania umowy pokojowej - dodał.

Stoltenberg podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli był pytany o jego propozycję utworzenia funduszu w wysokości 100 mld euro, z którego byłoby finansowane wsparcie dla Ukrainy. Opisała ją jako pierwsza we wtorek agencja Bloomberg.

- Dyskutujemy o zinstytucjonalizowaniu wsparcia dla Ukrainy w ramach NATO, by było ono bardziej przewidywalne i mniej zależne od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert pomocy - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu.

- Z zadowoleniem przyjmuję, że sojusznicy zgadzają się, by utrzymać i uczynić ją (pomoc) bardziej solidną. Dlatego dyskutujemy teraz o tym, jak zinstytucjonalizować to wsparcie w ramach NATO, by było ono bardziej przewidywalne - powiedział Stoltenberg.

Wsparcie dla Ukrainy. "Dyskutujemy o zinstytucjonalizowaniu"

W jego ocenie wsparcie dla Ukrainy powinno być mniej zależne od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert pomocy. Jak dodał, im szybciej przekonamy Rosję, że nie jest w stanie wygrać tej wojny, tym szybciej dojdzie do podpisania umowy pokojowej.

Według doniesień NATO miałoby przejąć m.in. obowiązki operacyjne USA jako przewodniczącego Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group – UDCG), która koordynuje dostawy broni około 50 krajów do Ukrainy.

Stoltenberg pytany, czy to oznacza zniesienie lub włączenie formatu Ramstein do NATO, odpowiedział, że działania są koordynowane w ramach wszystkich istniejących formatów, a kraje NATO są częścią tego formatu.

Sekretarz generalny powiedział, że decyzja nie zapadnie na obecnym posiedzeniu ministerialnym, ale jest spodziewana przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Czytaj także:

PAP/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej