Wybory prezydenckie na Słowacji. Znamy zwycięzcę

2024-04-07, 08:11

Wybory prezydenckie na Słowacji. Znamy zwycięzcę
Peter Pellegrini - kim jest przyszły prezydent Słowacji?. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Peter Pellegrini wygrał drugą turę wyborów prezydenckich na Słowacji, zdobywając w niej ponad 53 procent głosów. Urząd obejmie w połowie czerwca, kiedy wygaśnie mandat obecnej głowy państwa Zuzany Čaputovej.

Peter Pellegrini ma 48 lat i pochodzi z Bańskiej Bystrzycy, a jego włoskie nazwisko wskazuje na przodków z południa Europy. Ukończył studia ekonomiczne.

W polityce przeszedł wszystkie szczeble kariery. Zaczynał jako asystent posła, następnie sam zdobył mandat parlamentarzysty. Potem umacniał swoją pozycję w kierowanej przez Roberta Ficę partii Smer, zostając kolejno wiceministrem finansów, ministrem edukacji, przewodniczącym parlamentu oraz wicepremierem odpowiedzialnym za inwestycje i cyfryzację.

W 2018 r. Peter Pellegrini stanął na czele słowackiego rządu. Stało się to po dymisji premiera Roberta Ficy, do której doprowadziły masowe protesty wywołane zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Po przegranych przez Smer kolejnych wyborach, skonfliktowany ze swoim szefem Peter Pellegrini opuścił wraz z grupą posłów ugrupowanie i założył własną socjaldemokratyczną partię Hlas. Już wówczas utrzymywał się w czołówce rankingu popularności polityków.

Rola rozgrywającego

Trzecie miejsce Hlasu w wyborach parlamentarnych jesienią ubiegłego roku postawiło lidera tej partii w roli rozgrywającego. Peter Pellegrini mógł zdecydować o wejściu w szeroką, konserwatywno-liberalną koalicję lub utworzyć sojusz ze Smerem i narodowcami.

Wybrał to drugie, powracając na fotel przewodniczącego Rady Narodowej. Spekulowano wówczas, że od Roberta Ficy miał otrzymać obietnicę prezydenckiej kandydatury. Swój start w wyborach ogłosił oficjalnie na początku stycznia w rodzinnej Bańskiej Bystrzycy.

Zabiegał o elektorat antysystemowy i prorosyjski

W trakcie kampanii do Petera Pellegriniego przylgnęło określenie "podržtaška", które można przetłumaczyć jako "chłopiec na posyłki" lub "popychadło". Uczestnicy antyrządowych protestów sugerowali w ten sposób służalczą rolę Pellegriniego względem Ficy. Przed pierwszą turą unikał on kampanii bezpośredniej i debat, występując głównie w ramach wypełniania obowiązków szefa parlamentu.

Gorszy od spodziewanego wynik w pierwszej turze zmusił Pellegriniego do bardziej zdecydowanych działań i zabiegania o elektorat antysystemowy i prorosyjski. Sprzeciwiał się militarnej pomocy dla Ukrainy, jednocześnie deklarując, że miejsce Słowacji jest w Unii Europejskiej i NATO.


Posłuchaj

Peter Pellegrini - kim jest przyszły prezydent Słowacji? Relacja Wojciecha Stobby (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/Wojciech Stobba/łl

Polecane

Wróć do strony głównej