Ograniczenia w imporcie żywności z Ukrainy. Komisja PE przyjęła polskie postulaty
Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego poparła ustalenia dotyczące ograniczeń w imporcie z Ukrainy. Zmiany w umowie o bezcłowym handlu z Ukrainą, która zostanie przedłużona w czerwcu o kolejny rok, uzgodnili przedstawiciele unijnych instytucji, przyjmując polskie postulaty.
2024-04-09, 16:00
W poniedziałek wieczorem zatwierdzili je ambasadorowie krajów członkowskich. I teraz kolej na Parament Europejski.
Na liście produktów, które zostaną objęte limitami importowymi, są jaja, drób, cukier, kukurydza, owies, kasze i miód. Limity zostaną ustalone na podstawie danych dot. wwozu produktów z Ukrainy od lipca 2021 do grudnia ubiegłego roku.
Większe ograniczenia w imporcie z Ukrainy
W poniedziałek wydłużenie tego okresu referencyjnego, o co zabiegały Polska i Francja, zostało zatwierdzone. Z kolei w Parlamencie Europejskim zabiegał o to Andrzej Halicki, którego poprawki zostały zaakceptowane przez deputowanych w ubiegłym miesiącu, kiedy przyjmowali oni stanowisko do negocjacji z państwami członkowskimi. Wydłużenie okresu, na podstawie którego będą wyznaczane limity, oznacza większe ograniczenia w imporcie.
Zielone światło zapalone we wtorek przez komisję handlu międzynarodowego powoduje przekazanie poniedziałkowych ustaleń do akceptacji całego Parlamentu Europejskiego, co ma nastąpić za dwa tygodnie.
REKLAMA
Wpisano tzw. hamulec bezpieczeństwa
Co ważne, już wcześniej wpisano do zmienionej umowy, która zacznie obowiązywać od czerwca, na wniosek między innymi Polski, tak zwane hamulce bezpieczeństwa. Wystarczy destabilizacja na rynku rolnym tylko w jednym kraju, a Komisja będzie w ciągu dwóch tygodni wprowadzała embargo na import danego produktu. Dotychczas trzeba było wykazać zakłócenia na rynku całej Unii, by Bruksela mogła interweniować.
Posłuchaj
- Lider protestu rolników nie kryje rozgoryczenia. "Czujemy się oszukani przez poprzedni i obecny rząd"
- Dyskryminacja i ignorowanie. Nasz region bez stanowisk w UE. Znamy wyniki raportu
- Wojna w Ukrainie. Aktywowany unijny mechanizm ochrony ludności. Dostawa agregatów prądotwórczych
IAR/Beata Płomecka/kg/wmkor
REKLAMA