Relacje UE z Rosją. Polska zmieniła nastawienie Zachodu
- Obecne relacje Unii z Rosją są zgodne z postulatami Polski sprzed lat. Coraz więcej europejskich polityków przyznaje rację Warszawie, która przestrzegała przed zagrożeniami - powiedziała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
2024-05-02, 09:27
Z okazji 20. rocznicy rozszerzenia Unii między innymi o Polskę, o relacjach Unii z Rosją mówiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Zmianę nastawienia Zachodniej Europy i unijnych instytucji wobec Rosji potwierdził równie Roland Freudenstein z Fundacji Wolna Rosja.
Niechęć do konfrontacji
Roland Freudenstein w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką przyznał, że "to jest cud, to jest ogromny, gorzki, ale sukces".
Podkreślił, że przez długi czas na Zachodzie Europy była niechęć do konfrontacji z Rosją, nawet po aneksji Krymu w 2014 roku były próby zacieśniania relacji.
REKLAMA
- Czyli wynagrodzenie rosyjskiej agresji przez nową ofertę dialogu. To było zachęcenie Putina. To dopiero mu dało odwagę do pełnej inwazji, której jesteśmy świadkami dziś - powiedział Roland Freudenstein.
Polska apelowała do Unii
Polska niemal od początku wejścia do Unii apelowała, by Wspólnota nie podchodziła tak bezkrytycznie wobec Rosji, by upominała się o prawa człowieka, by zerwała z uzależnieniem od rosyjskich surowców energetycznych.
Przypisano wtedy Polsce antyrosyjskie nastawienie i określano ją mianem kraju rusofobicznego.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
IAR/DoS
REKLAMA