Rosja przeprowadzi ćwiczenia nuklearne. Polscy ministrowie reagują: kolejny element propagandy
Rosja ogłosiła ćwiczenia niestrategicznych sił jądrowych. Moskwa oświadczyła, że ma to związek z oświadczeniami Zachodu, które nazwała "prowokacyjnymi". Polscy ministrowie zareagowali.
2024-05-06, 14:44
Nie wiadomo, kiedy i gdzie rozpoczną się manewry. Z komunikatu resortu obrony wynika, że "w najbliższym czasie". Jak napisał portal Meduza, w ćwiczeniach mają wziąć udział wojska rakietowe Południowego Okręgu Wojskowego, lotnictwo i flota. Wcześniej niezależne media informowały, że Moskwa obniżyła próg użycia taktycznej broni jądrowej.
"Financial Times", powołując się na tajne dokumenty, napisał w lutym, że Kreml może użyć tego rodzaju broni w przypadku ataku ze strony Chin, a także w celu powstrzymania innych państw przed agresją na Rosją.
Sikorski i Kosiniak-Kamysz reagują
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że przekazywana przez władze Rosji informacja o planowanych ćwiczeniach z użyciem niestrategicznej broni jądrowej, to kolejny element propagandy Moskwy.
Minister zwrócił uwagę, że zadanie odstraszania "putinowskiej Rosji" należy do NATO. Według Sikorskiego Europa dzisiaj się nie tylko rozbroiła, ale - jak mówił - "po części się zdezindustrializowała w dziedzinie obronności".
REKLAMA
Posłuchaj
Szef MSZ podkreślił też, że "Ukraina dała nam bezcenny czas". Wskazał, że wojna na Ukrainie "trwa już połowę drugiej wojny światowej. I pytanie, które sobie zadaję, to czy my ten czas wykorzystujemy optymalnie" - podkreślił Sikorski.
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział z kolei, że odpowiedzią na potencjalne zagrożenie ze strony Rosji jest wzmacnianie sił NATO i Unii Europejskiej. Władysław Kosiniak Kamysz podkreślił, że Europa budzi się po latach letargu.
Posłuchaj
Rosja obniża próg użycia broni
Wcześniej niezależne media informowały, że Moskwa obniżyła próg użycia taktycznej broni jądrowej. "Financial Times", powołując się na tajne dokumenty, napisał w lutym, że Kreml może użyć tego rodzaju broni w przypadku ataku ze strony Chin, a także w celu powstrzymania innych państw przed agresją na Rosją.
W ocenie agencji Reutera oświadczenie resortu można interpretować jako zapowiedź ćwiczeń, których scenariusz zakłada przetestowanie użycia taktycznych pocisków nuklearnych, czyli rakiet zdolnych do przenoszenia ładunku nuklearnego na odległość maksymalnie około 500 km.
REKLAMA
12 kwietnia Kreml poinformował o przeprowadzeniu udanej próby międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Według resortu obrony pocisk został wystrzelony z poligonu Kapustin Jar, położonego w obwodzie astrachańskim w europejskiej części kraju.
Posłuchaj
Rosja zamierza od 2023 roku zwiększyć z czterech do ośmiu rocznie liczbę próbnych startów swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych - informowała w grudniu 2022 roku agencja Reutera, cytując dowódcę rosyjskich strategicznych sił rakietowych Siergieja Karakajewa.
Czytaj także:
- Unia nałoży sankcje na Voice of Europe. "To narzędzie putinowskiej propagandy"
- Broń jądrowa w Polsce? Albert Świdziński: USA chcą zawsze kontrolować sytuację
dn/IAR
REKLAMA