Broń jądrowa w Polsce? Albert Świdziński: USA chcą zawsze kontrolować sytuację
- Na ewentualne użycie broni jądrowej musieliby wyrazić zgodę Senat i prezydent Stanów Zjednoczonych, premier Wielkiej Brytanii, a plany jej użycia musiałaby zaakceptować także Grupa Planowania Nuklearnego NATO. Jesteśmy od tej sytuacji daleko - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Świdziński (Strategy & Future).
2024-04-24, 15:55
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa na rozmowy o rozmieszczeniu broni nuklearnej na terenie naszego kraju.
Polityk podkreślił, że obecność takiego uzbrojenia w ramach NATO-wskiego programu Nuclear Sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.
Nuclear Sharing. Co oznacza uczestnictwo w programie?
Albert Świdziński wyjaśniał, że udział w programie Nuclear Sharing nie oznacza, że państwo nim objęte może swobodnie dysponować ładunkami nuklearnymi.
- Trudno tu mówić o przekazaniu broni jądrowej, uczestnictwo w programie oznacza, że broń tylko znajdowałaby się na terenie Polski. Istnieją zapisy traktatu o nieproliferacji [o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - przyp. red.], co oznacza, że broń jądrowa nie może być udostępniana innym państwom, obejściem tych zapisów jest Nuclear Sharing. Teoretycznie mogłoby dojść do przekazania broni jądrowej do wykorzystania przez państwa ją goszczące. Żeby jednak taka sytuacja mogła zaistnieć, Kongres Stanów Zjednoczonych musiałby orzec, że wybuchło coś, co nazywa się "general war" (tłum. "ogólna wojna"), nie ma jednak dobrej definicji, co to oznacza, byłaby to więc decyzja stricte polityczna - zauważył gość audycji.
REKLAMA
- Stany Zjednoczone jako dawca bezpieczeństwa wobec swoich sojuszników zawsze chcą kontrolować eskalację wydarzeń, nie mogą znaleźć się w sytuacji, w której niezależnie od nich sojusznik używa broni jądrowej, wciągając potencjalnie USA w wojnę, której nie chcą - podkreślił ekspert.
Posłuchaj
Gdzie jest amerykańska broń jądrowa?
NATO-wski program Nuclear Sharing, dotyczący współdzielenia taktycznej broni nuklearnej, ma swoje początki w latach 50. XX wieku. Stany Zjednoczone udostępniły wtedy po raz pierwszy swoim sojusznikom z NATO takie uzbrojenie. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
Pomysł udziału Polski w programie pojawiał się już w przestrzeni publicznej. Prezydent Andrzej Duda mówił o możliwości dołączenia do Nuclear Sharing między innymi w 2022 r.
W audycji także materiał Michała Strzałkowskiego.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: Albert Świdziński (Strategy & Future)
REKLAMA
Data emisji: 24.03.2024
Godzina emisji: 14.06
PR24/ka/kormp
REKLAMA