Ukraina mobilizuje wszystkie siły. Więźniowie będą mogli wstąpić do armii
Skazańcy z Ukrainy będą mogli otrzymać warunkowe zwolnienia, o ile zechcą wstąpić do armii. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę.
2024-05-17, 15:24
Ustawa umożliwia warunkowe zwolnienie z odbywania kary pozbawienia wolności, by skazani mogli wstąpić do armii – poinformowano w piątek na stronie internetowej Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie.
Ukraińscy posłowie zatwierdzili ustawę w sprawie mobilizacji więźniów 8 maja. Zezwala ona na uwolnienie niektórych kategorii więźniów, by mogli podjąć służbę wojskową na zasadzie kontraktu podczas mobilizacji i stanu wojennego.
Więźniowie w armii. Są warunki
Media wyjaśniały wówczas, że prawo zwolnienia z odbywania wyroku, by wstąpić do armii, nie będzie przysługiwało karanym za umyślne zabójstwa, pedofilię, korupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa.
Nie będzie ono również dotyczyło skazanych, którzy przed wyrokami pełnili wysokie stanowiska państwowe, m.in. ministrów i deputowanych oraz osób skazanych za produkcję, rozpowszechnianie albo posiadanie narkotyków.
Posłuchaj
Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska oceniał, że liczba osadzonych w zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, wynosi około 10-20 tys. W tym kontekście istotne jest przepełnienie ukraińskich zakładów karnych – wyjaśniał.
Rosyjscy więźniowie na froncie
Rosjanie po pierwszych znaczących porażkach na Ukrainie i odwrocie spod Kijowa zdecydowali się na mobilizację więźniów.
REKLAMA
Departament Obrony USA szacował w grudniu 2022, że ok. 40 tys. więźniów trafiło na front w szeregach wagnerowców. Najemnicy kusili ochotników obietnicą pełnego ułaskawienia po przeżyciu sześciu miesięcy na polu walki. Brytyjski resort obrony zaznacza, że w 2023 roku praktykę masowego wcielania osadzonych przejęło samo rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Liczba zmobilizowanych więźniów była tak duża, że w Rosji zamknięto kilka kolonii karnych. Taki los spotkał m.in. kolonię karną dla recydywistów w Gromadsku oraz zakład dla osób skazanych po raz pierwszy w Areiskoje.
Według szacunków Rusi Siedzącej w 2023 roku grupa Wagnera zwerbowała około 49 tysięcy osadzonych w rosyjskich koloniach. Wtedy 77 procent z tej liczby uznano za straty bojowe i niebojowe, czyli na przykład dezerterów i osoby, które oddały się do niewoli. Z wojny wróciło około 5 tysięcy więźniów, a około 10 tysięcy znajduje się w strefie aktywnych działań bojowych.
- Kraje UE wydalają rosyjskich dyplomatów. Na Cyprze ich przybyło
- "Awaryjny import energii z Polski". Profesor z Kijowa: Rosja uszkodziła większość elektrociepłowni Ukrainy
dn/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA