Litwa zbuduje fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią. Zapadła decyzja

2024-05-22, 20:50

Litwa zbuduje fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią. Zapadła decyzja
Litwa. Granica z Białorusią. . Foto: Shutterstock/Radowitz

Litwa planuje budowę fortyfikacji na granicach z Rosją i Białorusią. Umocnienia mają powstać tego lata.

W Połądze na zachodzie Litwy miało miejsce spotkanie szefów obrony państw bałtyckich. Minister obrony Litwy Laurynas Kasčiunas powiedział po spotkaniu, że fortyfikacje zostaną zbudowane pod koniec lata i na początku jesieni. Nie podał jednak informacji o miejscach, w których one powstaną.

- Ma to być nasz wkład w rozwój taktyki utrudniającej ruchy wroga - powiedział Kasčiunas.

Odniósł się przy tym do powstającej sieci umocnień, które mają powstać przede wszystkich wzdłuż wschodnich granic krajów bałtyckich, określanych mianem tzw. bałtyckiej linii obrony. Jego zdaniem, na Łotwie i w Estonii prace w tym kierunku są bardziej zaawansowane.

Będą zapory przeciwczołgwe

Przy tworzeniu umocnień wykorzystywane mają być zapory przeciwczołgowe nazywane "jeżami", żelbetowe bloki, zasieki i inne zapory. - Mamy wspólne pomysły, ale każde z państw pracuje we własnym zakresie. Po prostu koordynujemy całość, co też jest bardzo ważne - powiedział szef litewskiego resortu.

Koncepcję budowy wspólnych instalacji obronnych na granicach z Białorusią i Rosją, trzy kraje bałtyckie zatwierdziły na początku roku. W styczniu w Rydze zostało podpisane porozumienie dotyczące stworzenia kompleksowej linii obronnej, która skutecznie ma odstraszać wroga.

Polska tarcza wschód

Wcześniej, premier Donald Tusk zapowiedział przeznaczenie 10 mld zł na wzmocnienie polskiej granicy wschodniej. Elementem umacniania granicy ma być stworzenie systemu fortyfikacji.

Rząd planuje wybudować na wschodniej granicy Polski z Białorusią i Rosją fortyfikacje tak, by uczynić ją nie do przebycia dla wroga. "Tarcza Wschód" - jak tłumaczył szef rządu - ma zabezpieczy nas przed potencjalnymi atakami ze wschodu. Ma mieć przede wszystkim charakter odstraszający. Umocnienia mają powstać na 400 km granicy z Rosją i Białorusią i być elementem "strategii odpychania wojny od naszych granic.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej