Pełnią ważną funkcję w Parlamencie Europejskim. Pomagają, ale też potrafią wyprosić

2024-06-05, 18:05

Pełnią ważną funkcję w Parlamencie Europejskim. Pomagają, ale też potrafią wyprosić
Jolanta Caldeirao opowiedziała Beacie Płomeckiej o obowiązkach posłańca w Parlamencie Europejskim. Foto: x.com/bplomecka

Czarny frak, koszula z żabotem i białe i rękawiczki - to obowiązkowy strój posłańców. Są pomocni zwłaszcza podczas debat, bo na salę plenarną mogą wejść tylko europosłowie. O szczegóły ich pracy zapytała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W czwartek 7.06 rozpoczynają się w Unii wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowania potrwają do niedzieli. Obywatele UE wybiorą 720 deputowanych.

W pracy podczas ich 5-letniej kadencji będą pomagać im posłańcy. - Jesteśmy łącznikiem między eurodeputowanymi a ich asystentami. Jeżeli na przykład eurodeputowany w ostatniej chwili coś zapomniał, to my przekazujemy dokumenty, które są potrzebne - opowiada Jolanta Caldeirao w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Czasami są to także telefony lub rzeczy osobiste.

To właśnie posłańcy, na prośbę dziennikarzy, przekazują krótkie informacje europosłom z prośbą o rozmowę.

Posłuchaj

Kim są posłańcy w Parlamencie Europskim? O szczegółach ich pracy Beata Płomecka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

"Nie jesteśmy ochroniarzami"

Posłańcy pomagają europosłom również w przypadku kłopotów z kartą do głosowania. - Jeżeli jest jakiś problem, zajmujemy się tym najszybciej jak możemy - dodaje Jolanta Caldeirao.

Posłańcy pilnują również, by nie nikt nie zakłócał debat. - Nie jesteśmy ochroniarzami, ale musimy dbać o porządek i o spokój o ciszę na sali plenarnej. Jeżeli my musimy wyprosić kogokolwiek, to tylko za zgodą przewodniczącego. Nigdy siłą, musimy być bardzo kulturalni - podkreśliła Jolanta Caldeirao.

Posłańcy są wsparciem dla europosłów, ale zajmują się też przygotowaniem sal konferencyjnych dla grup politycznych i delegacji lub witają na czerwonym dywanie zaproszonych gości. W Parlamencie Europejskim pracuje około 60 posłańców, wśród nich są trzy osoby z Polski.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/st

Polecane

Wróć do strony głównej