Wybory do europarlamentu. Jan Maria Jackowski: PiS walczy o najtwardszy elektorat

2024-05-23, 20:11

- PiS w tych wyborach walczy o palmę pierwszeństwa i dziesiątą z kolei wygraną. Tutaj stawka jest jasno określona. Donald Tusk też powiedział, że Koalicja Obywatelska ma wygrać, ale to jest bardziej subtelna rozgrywka. Tusk chce pokazać swoim koalicjantom, że jest "number one", i w związku z tym uporządkować hierarchię władzy w ramach koalicji 15 października - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Maria Jackowski, były parlamentarzysta.

O jeden mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego ubiega się w Polsce średnio 19 kandydatów. Łącznie o 53 mandaty w europarlamencie powalczy 1020 kandydatów. 47 proc. wszystkich kandydatów stanowią kobiety, najwięcej znalazło się ich na listach Lewicy. 

Eurowybory. Kluczem frekwencja

Jan Maria Jackowski komentował trwającą kampanię wyborczą przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Wszystko będzie zależało od frekwencji, dlatego że zazwyczaj w wyborach europejskich w mniejszych ośrodkach i na terenach wiejskich frekwencja jest mniejsza niż w dużych aglomeracjach, a wiadomo, kto w nich dominuje, a kto w mniejszych ośrodkach - zauważył.

Gość audycji nawiązał w tym kontekście do wiecu zwołanego przez Donalda Tuska na 4 czerwca. - Widać wyraźnie, że stratedzy Koalicji Obywatelskiej uznali, że jest potrzebna mobilizacja. Obywatele są zmęczenie trzecią kampanią wyborczą. (…) Nie ma zrozumienia do końca, dlaczego te europejskie wybory są szczególnie ważne. Mobilizacja jest kluczem do sukcesu - podkreślał.

"To jest walka o najtwardszy z twardego elektoratu"

Jan Maria Jackowski odniósł się także do dyskusji w Sejmie, gdzie na wniosek posłów KO, posłowie wysłuchali informacji bieżącej, przedstawionej przez szefów kilku resortów, "w sprawie prowadzonej przez rządy PiS polityki prorosyjskiej". Podczas dyskusji ze strony m.in. Antoniego Macierewicza padły oskarżenia wobec Donalda Tuska o prorosyjskość.

- To jest walka o najtwardszy z twardego elektoratu, a on w przypadku Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo duży. Trzeba codziennie przypominać te same hasła, bez względu na to, o jakie wybory chodzi. Tu nie chodzi o dyskusję merytoryczną, to, co ma robić Parlament Europejski, rzecz w tym, by pokazać wroga i powiedzieć, że trzeba popierać PiS, bo to jest jedyna odtrutka na zagrożenia związane z Koalicją Obywatelską - ocenił Jan Maria Jackowski.

Posłuchaj

Jan Maria Jackowski o wyborach do Parlamentu Europejskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 12:01
+
Dodaj do playlisty

Swoje listy wystawiło łącznie 11 komitetów wyborczych, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Są to: Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga - Polska 2050 - Polskie Stronnictwo Ludowe, Lewica, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie oraz Polexit.

Listy wyborcze zarejestrowały też komitety: Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców w sześciu okręgach, Normalny Kraj w pięciu okręgach, Ruch Naprawy Polski w dwóch okręgach oraz Głos Silnej Polski w jednym okręgu.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

ProwadzącyPaweł Pawłowski 

Gość: dr Jan Maria Jackowski - analityk polityczny, były parlamentarzysta

Data emisji: 23.05.2024

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej