Nowe negocjacje UE ws. sankcji na Rosję. Czuć pośpiech przed szczytem G7

Dziś kolejne negocjacje unijnych ambasadorów w Brukseli w sprawie 14. pakietu sankcji wobec Rosji. Belgia, która kieruje w tym półroczu pracami Unii chce doprowadzić do porozumienia jeszcze przed szczytem G7 we Włoszech, a ten rozpoczyna się w czwartek.

2024-06-12, 09:28

Nowe negocjacje UE ws. sankcji na Rosję. Czuć pośpiech przed szczytem G7
W tej układance jest też miejsce na Parlament Europejski - ale unijni przywódcy jedynie wskazują, a wybór osoby, która stanie na czele Europarlamentu należy do deputowanych. Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Sprawa globalnych restrykcji wobec Rosji będzie jednym z tematów na szczycie G7. O tym, co jest w unijnym pakiecie sankcji, brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała jako pierwsza.

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział, że kilka krajów zgłasza jeszcze wątpliwości, ale zdecydowana większość jest za przyjęciem pakietu. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia w najbliższych 24 godzinach, to pozostaje jeszcze 2,5 tygodnia na porozumienie.

Jeden z celów Belgii

- Pracujemy nad przyjęciem 14. pakietu i jesteśmy pewni, że zostanie on przyjęty podczas naszej prezydencji - mówił niedawno premier Belgii Alexander De Croo. Belgia kończy swoje półroczne kierownictwo w UE za niespełna 20 dni.

Najnowszy, unijny pakiet sankcji składa się z dwóch części. Jeden element to restrykcje gospodarcze, które mają doprowadzić zmniejszenia dochodów do rosyjskiego budżetu i tym samym możliwości finansowania wojny na Ukrainie. Po raz pierwszy Unia uderzy w sektor gazowy. Jest bowiem zakaz przeładunku w europejskich portach rosyjskiego LNG, skąd dalej jest wysyłany w świat.

REKLAMA

Sankcje również na Białoruś

Na celowniku jest też tak zwana flota cieni, czyli 11 statków, które transportują rosyjską ropę łamiąc unijne sankcje. Jest też zakaz importu helu, a także propozycja dostosowania sankcji wobec Białorusi do tych nałożonych na Rosję, by uniemożliwić jej obchodzenie restrykcji.

Posłuchaj

Sankcje UE wobec Rosji - dziś kolejne negocjacje - Beata Płomecka (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Drugi element to czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja Europejska zaproponowała, by wpisać na tę listę 67 osób i firm, między innymi kolejne osoby, które pomagają w porywaniu ukraińskich dzieci z terenów okupowanych i w tworzeniu obozów reedukacyjnych, w których prowadzone jest rusyfikacja. Są również szefowie spółek z sektora zbrojeniowego.


Czytaj także:

pg,iar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej