USA porozumiały się z Ukrainą. Kluczowa umowa podpisana na marginesie G7

Stany Zjednoczone zobowiązały się do dalszego wspierania Ukrainy przez kolejnych 10 lat. Umowę dotyczącą bezpieczeństwa podpisali wspólnie podczas szczytu G7 prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

2024-06-13, 20:47

USA porozumiały się z Ukrainą. Kluczowa umowa podpisana na marginesie G7
W trakcie szczytu G7 prezydenci USA i Ukrainy podpisali 10-letnią umowę dotyczącą bezpieczeństwa. Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Joe Biden uczestniczą w szczycie G7 w Apulii na południu Włoch. Tam parafowali 10-letnią ukraińsko-amerykańską umowę o bezpieczeństwie, której tekst głosi, że jest to porozumienie pomostowe, zapowiadające akcesję Ukrainy do NATO.

"Strony uznają, że to porozumienie jest wspomagającym mostem do przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO" - głosi dokument. Jak wyjaśnia Reuters, ukraińsko-amerykańska umowa ma przede wszystkim wzmocnić zdolności obronne Kijowa wobec rosyjskich najeźdźców.

"Dziś Stany Zjednoczone wysyłają potężny sygnał o naszym silnym wsparciu dla Ukrainy teraz i w przyszłości" - oświadczył Departament Stanu USA krótko po podpisaniu dokumentu.

Ramy współpracy Waszyngtonu z Kijowem

Dzień wcześniej doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że USA zakończyły negocjacje z Ukrainą na temat dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. Jak wyjaśnił, ma ona "wyłożyć ramy tego, jak będziemy współpracować z Ukrainą i innymi sojusznikami, by zapewnić, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, zarówno jeśli chodzi o fizyczne zdolności, jak i wywiadowcze i inne".

REKLAMA

Pierwszy dzień szczytu G7. Podsumowanie

Na razie z nieoficjalnych informacji wynika, że Ukraina otrzyma pożyczkę w wysokości 50 mld dolarów. Jej obsługa będzie finansowana z odsetek generowanych przez aktywa Rosji, zamrożone po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak się szacuje, w sumie Ukraina otrzyma od grupy G7 pomoc o w wysokości 60 mld dolarów.

Poza tym fundusz Grupy, jak poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zainwestuje w krajach rozwijających się Afryki 250 miliardów dolarów. Chodzi o pobudzenie gospodarki i zwiększenie miejsc pracy. Przywódcy G7 mają nadzieję, że w ten sposób uda się ograniczyć nielegalną migrację. Autorem i orędownikiem tej inicjatywy była premier Włoch Giorgia Meloni. Wystąpiła z nią wkrótce po objęciu władzy.

Posłuchaj

Szczyt G7 - podsumowanie pierwszego dnia. O szczegółach Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej