Obsada stanowisk w UE. Jest ostateczny termin dla kandydatów na komisarzy
Do 30 sierpnia państwa członkowskie powinny przedstawić swoich kandydatów na komisarzy w Komisji Europejskiej.
2024-07-25, 13:22
Ursula von der Leyen apeluje w liście o przedstawienie nazwisk kandydatów na komisarzy. Zapowiedziała również, że nie będzie komentować doniesień z poszczególnych krajów członkowskich w tej sprawie.
Wcześniej polskie media donosiły, że poważnym kandydatem z Polski jest obecny szef MSZ Radosław Sikorski. Miałby on objąć nową funkcję komisarza ds. obronności. Polsce mogłoby ewentualnie przypaść stanowisko komisarza ds. rozszerzenia UE. Kandydatem miałby być Piotr Serafin.
Europejskie wybory zwyciężyła centroprawica, więc to ona ma prawo obsadzić najwyższe stanowisko w Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen zdecyduje
Komisja Europejska składa się z 27 komisarzy, po jednym z każdego państwa unijnego. Przewodniczący KE decyduje o przydziale tek poszczególnym komisarzom.
REKLAMA
W skład kolegium komisarzy wchodzą: przewodniczący Komisji, ośmiu wiceprzewodniczących (w tym trzech wiceprzewodniczących wykonawczych i wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa) oraz 18 komisarzy odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny polityki.
Szef KE wybiera, w oparciu o propozycje państw UE, wiceprzewodniczących i pozostałych członków Komisji. Kandydatury komisarzy muszą zostać zatwierdzone przez przywódców krajów UE na posiedzeniu Rady Europejskiej.
Każdy kandydat na komisarza występuje w Parlamencie Europejskim, gdzie przedstawia swoje poglądy i odpowiada na pytania europosłów. Następnie Parlament decyduje w głosowaniu, czy poprze skład nowej Komisji. Ostatecznie musi on zostać zatwierdzony większością kwalifikowaną przez Radę Europejską.
dn/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA