Ogłosili stan klęski żywiołowej. Powód? Ekstremalne temperatury

Susze i burze stały się przyczyną wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji. Tamtejszy Państwowy Instytut Hydrometeorologiczny przekazał, że przez wszystkie miesiące tego roku notowano ponadprzeciętnie wysokie temperatury.

2024-09-03, 07:14

Ogłosili stan klęski żywiołowej. Powód? Ekstremalne temperatury
Z powodu suszy rolnicy mają poważne problemy z uprawami. Foto: krstrbrt/Shutterstock

Władze żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej, która jest położona na północy Chorwacji, stan klęski żywiołowej ogłosiły z powodu suszy. Utrzymywała się ona przez trzy miesiące: od czerwca do sierpnia. Jak poinformowano, w przypadku niektórych upraw susza spowodowała nawet 100 proc. strat.

Stan klęski żywiołowej z powodu burzy ogłoszono również w żupanii bielowarsko-bilogorskiej. Załamanie pogody z burzami i nawałnicami w drugiej połowie sierpnia spowodowało poważne szkody materialne. Zniszczone zostały wtedy infrastruktura oraz budynki mieszkalne i publiczne. Ucierpieli także rolnicy.

W Chorwacji obowiązuje ustawa o łagodzeniu i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Jak przewidują jej zapisy, poszkodowany musi zgłosić szkodę komisji miejskiej lub gminnej w terminie do ośmiu dni od dnia ogłoszenia klęski żywiołowej. Ta w ciągu 15 dni musi sporządzić pierwsze oświadczenie z oceną sytuacji. W terminie 50 dni od dnia ogłoszenia stanu klęski żywiołowej ma być określony ostateczny szacunkowy koszt szkód.

Problemem upały i pożary

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi utrudniona jest także walka z pożarami w Chorwacji. W sierpniu wybuchało tam średnio 49 pożarów dziennie.

REKLAMA

Wzrosła także liczba pożarów na otwartym terenie - od stycznia odnotowano ich 4300. To wzrost o jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem. Spaliło się dwadzieścia jeden tysięcy hektarów terenu - cztery razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Pożarom sprzyjają upały połączone z wieczornymi wiatrami, susza i często nieostrożność miejscowych i turystów.

Czytaj także:

pg/pap/iar/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej