Kontrwywiad Niemiec ostrzega. Ataki grupy 29155 pod kontrolą GRU
Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV), czyli niemiecka służba kontrwywiadu cywilnego, opublikował ostrzeżenie przed grupą 29155, należącą do rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podkreślono, że odpowiada ona za serię cyberataków wymierzonych w państwa Europy i kraje NATO.
2024-09-09, 11:02
W komunikacie wydanym w porozumieniu z partnerami międzynarodowymi, w tym z FBI i amerykańską Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA), niemiecki kontrwywiad wskazuje, że grupa 29155 przeprowadziła operacje szpiegowskie i sabotażu wymierzone w międzynarodowe cele.
W opublikowanym ostrzeżeniu agencja wywiadowcza wśród działań grupy wymienia ataki na strony internetowe i publikowanie skradzionych danych.
Analiza niemieckiego kontrwywiadu
Na swojej stronie BfV zamieścił kilkudziesięciostronicową analizę działań grupy 29155 i jej oprogramowania oraz sugestie dotyczące obrony przed atakami. Raport przygotowały amerykańskie agencje.
REKLAMA
Wskazano, że jednostka rozwija stale swoje umiejętności. Zauważono, że cyberataki są też domeną innych zespołów GRU i innych służb specjalnych Rosji.
Posłuchaj
Na początku br. Niemcy oskarżyły Rosję o cyberataki na współrządzącą w Niemczech partię socjaldemokratyczną SPD, a także na firmy z sektora logistyki, obronności, lotnictwa i IT.
Jednostka GRU, do której należy grupa 29155, jest podejrzewana m.in. o udział w próbie otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii w Wielkiej Brytanii w 2018 roku.
REKLAMA
***
- Fałszywa depesza PAP. Wicepremier Gawkowski: zaplanowany cyberatak
- Służba zdrowia chce się bronić przed hakerami. Chodzi o wrażliwe dane pacjentów
IAR/PAP/wmkor
REKLAMA