Alarmujące wyniki badań. Krótki sen w ciąży to ryzyko dla dziecka

Niewystarczająca ilość snu kobiet w ciąży może przełożyć się na problemy neurologiczne u dzieci. Wpływa na przykład na zdolność uczenia się - wynika z badań.

2024-09-28, 08:55

Alarmujące wyniki badań. Krótki sen w ciąży to ryzyko dla dziecka
Zbyt krótki sen matki w ciąży zaburza rozwój dziecka. Foto: Jirattawut Domrong/Shutterstock

O krótkim czasie snu (SSD) mówi się, kiedy śpi się poniżej siedmiu godzin na dobę. Z dolegliwością tą boryka się niemal 40 proc. ciężarnych kobiet. 

Wynika to ze zmian hormonalnych, dyskomfortu związanego z ciążą, częstego oddawania moczu oraz kolejnych czynników.

- Badanie podkreśla konieczność zarządzania zdrowym snem w czasie ciąży. Rzucając światło na związek między snem matki w czasie ciąży a rozwojem neurologicznym dzieci, nasze badanie daje rodzinom wiedzę, która może kształtować zdrowsze nawyki ciążowe i przyczyniać się do dobrego samopoczucia następnego pokolenia - powiedział dr Peng Zhu z Anhui Medical University i MOE Key Laboratory of Population Health Across Life Cycle w Hefei w Chinach. Naukowiec jest głównym autorem badania.

Kluczowa poprawa nawyków

W opinii specjalisty, jeśli poprawi się w ciąży nawyki związane ze snem można zmniejszyć ryzyko lub nawet zapobiec problemom neurorozwojowym dzieci. 

REKLAMA

Do wniosków tych skłoniła analiza danych dotyczących snu 7059 par matka-dziecko z 3 różnych szpitali w Chinach. Przebadano dzieci pod kątem opóźnień rozwojowych w wieku od 6 miesięcy do 3 lat i przeanalizowano związek między czasem snu matki a ryzykiem opóźnienia rozwoju neurologicznego. Oceniono również rolę stężenia peptydu C w surowicy krwi pępowinowej, które jest stabilnym wskaźnikiem wydzielania insuliny przez płód.

Okazało się, że za mała ilość snu w ciąży może w rezultacie doprowadzić do neurologicznych problemów dzieci. Zaburzone mogą być ich zdolności poznawcze, rozwój behawioralny i zdolność uczenia się.

Zbyt krótki sen matki w ciąży wpływa na zdrowie dziecka. Zwłaszcza chłopców

Swoją rolę odgrywa też płeć dziecka. Wydaje się bowiem, że na opóźnienia w przypadku zbyt krótkiego snu matek bardziej narażeni są chłopcy. SSD w czasie ciąży może wpływać na metabolizm glukozy matki, wpływając tym samym na środowisko rozwoju płodu.

Czytaj także:

Jak wskazują autorzy, może istnieć dodatnia korelacja między poziomami peptydu C we krwi pępowinowej a opóźnieniami neurologicznymi u potomstwa, co wskazuje, że metabolizm glukozy matki w czasie ciąży może mieć wpływ na wydzielanie insuliny przez płód, a w konsekwencji na jego rozwój neurologiczny.

- Zdrowie prenatalne jest ważne nie tylko dla przyszłej matki, ale także dla długoterminowego zdrowia nienarodzonego dziecka - podkreślił dr Peng Zhu.

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej