Rekordowa temperatura Pacyfiku. Może wywołać groźne El Nino
Naukowcy alarmują. Temperatura powierzchniowa wody w obrębie archipelagu wysp Fidżi na południowo-zachodnim Pacyfiku osiągnęła niedawno swój najwyższy poziom od ponad 600 lat. Ten region ma duży wpływ na globalny klimat m.in. poprzez zjawisko El Nino, które może wywoływać np. ekstremalne susze, powodzie czy burze.
2024-10-02, 07:33
Naukowcy na łamach "Science Advances" opublikowali wyniki badań, które wskazują, że w regionie południowo-zachodniego Pacyfiku rok 2022 był najcieplejszy w regionie od 1370 r.
Lokalne ekosystemy zagrożone
Naukowcy z międzynarodowego zespołu doszli do tego wniosku, analizując lokalne koralowce. Badając ich skład chemiczny, można wyczytać długoterminowe zmiany klimatyczne i środowiskowe, które zachodziły w ich otoczeniu. Są to ważne archiwa zmian klimatu w tropikach.
Badacze twierdzą, że stałe tempo ocieplenia zachodniego i środkowego Pacyfiku może niekorzystnie wpłynąć na lokalne ekosystemy.
REKLAMA
El Nino i "gorączka" oceanu
Ten region ma też duży wpływ na globalny klimat m.in. poprzez zjawisko El Nino, które charakteryzuje się nieregularnymi zmianami temperatury wody w środkowej i wschodniej części Pacyfiku.
El Nino wywołuje tzw. gorączkę oceanu. Może prowadzić do ekstremalnych zjawisk pogodowych. W niektórych regionach będą to potężne ulewy, a w innych susze. Na przykład w Ameryce Południowej często obserwuje się intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do powodzi. W Australii i Indonezji z kolei może wystąpić susza i wyższe ryzyko pożarów.
PAP, forsal.pl, paw/
REKLAMA
REKLAMA