Zmiany klimatu pogłębiają problem głodu na świecie. "Ponosimy konsekwencje naszych działań"
- W tej chwili zrobiliśmy tak dużą szkodę, tak bardzo zachwialiśmy równowagą klimatu, że jesteśmy w miejscu, w którym nigdy w historii planety się nie znajdowaliśmy - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna).
2024-07-25, 21:55
Niedziela 21 lipca była najcieplejszym dniem na świecie w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus, która od 1940 roku śledzi globalne zjawiska pogodowe. Tego dnia średnia temperatura powietrza na powierzchni Ziemi osiągnęła 17,09 stopnia Celsjusza.
Według ekspertów rok 2024 może być najcieplejszym rokiem od rozpoczęcia pomiarów. Wpływ na taką prognozę mają zmiany klimatyczne i naturalne zjawisko pogodowe El Nino, które zakończyło się w kwietniu. W efekcie temperatury w tym roku stały się jeszcze wyższe.
Posłuchaj
Urszula Stefanowicz zwracała uwagę, że wpływ człowieka na klimat jest oczywisty. - Od dawna wiedzieliśmy, że klimat się zmienia, że zmienia się pod naszym wpływem, że musimy ograniczyć emisje, a skoro ich nie ograniczamy, co nam się na razie jako światu nie udaje, to ponosimy tego konsekwencje, bo już w tej chwili żyjemy w czasach skutków zmiany klimatu - zaznaczyła i dodała, że zmiany klimatu nie miały precedensu w historii planety. - W innych epokach geologicznych były takie temperatury, ale nigdy nie było tak szybkiego tempa zmian (…), nie są to zjawiska liniowe, możemy mieć do czynienia z czymś, czego się zupełnie nie spodziewaliśmy - zauważyła.
Ekspertka podkreślała, że zmiany klimatu przyczyniają się do rosnącego problemu głodu na świecie. - Zmiana klimatu zahamowała postęp naszej walki z głodem, i to prawdopodobnie dość trwale, cofnęliśmy w tej walce o 15 lat - mówiła Stefanowicz.
REKLAMA
Czytaj także:
Głód dotyczy coraz większej liczby osób na świecie. Według najnowszego raportu pięciu agend ONZ z brakami żywności zmaga się 1 na 11 osób na świecie. To znaczący wzrost, biorąc pod uwagę poziomy sprzed pandemii koronawirusa.
W 2019 roku głód dotykał około 150 milionów osób mniej. Według raportu agencji ONZ świat jest daleki od osiągnięcia celu "Zero Głodu" do 2030 roku. Do końca dekady nadal blisko 600 milionów ludzi może cierpieć na chroniczne niedożywienie.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość: Urszula Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna)
Data emisji: 25.07.2024
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
Polecane
REKLAMA