Katastrofalna powódź w Bośni i Hercegowinie. Wiele ofiar
Co najmniej piętnaście osób zginęło w katastrofalnej powodzi w Bośni i Hercegowinie. Bilans ofiar może być jednak o wiele większy. Powódź wywołała potężna ulewa, która doprowadziła do wylewania górskich rzek i osunięć ziemi.
2024-10-04, 15:00
Oprócz już piętnastu ofiar, jest wielu rannych a władze poszukują kilkuset osób. Do wielu miejscowości w gminach Kiseljak, Fojnica, Jablanica, Konjic i Kreszevo służby jeszcze nie dotarły. Zerwana jest łączność telefoniczna, komórkowa i internetowa.
W ciągu ostatniej doby spadły w tym rejonie masy deszczu. Neretwa, jej dopływy i inne górskie rzeki nie były w stanie utrzymać w korycie takiej masy wody i w ciągu kilkunastu minut wylały.
Stan klęski żywiołowej
Zalało całe wsie, dodatkowo w wielu miejscach doszło do osunięcia się ziemi. Rząd federalny ogłosił na tych terenach stan klęski żywiołowej.
Niemal niemożliwe jest w tej chwili dostanie się samochodem z Mostaru do stolicy kraju Sarajewa. Droga między Mostarem a Jablanicą została całkowicie zniszczona.
REKLAMA
Na piątkowej nadzwyczajnej sesji trzyosobowe Prezydium Bośni i Hercegowiny (pełniące rolę kolegialnego szefa państwa) jednomyślnie podjęło decyzję o zaangażowaniu wszystkich zasobów sił zbrojnych BiH do walki ze skutkami żywiołu.
Świat deklaruje pomoc
Pilnie zaangażowano jednostki inżynieryjne, jednostki ratownictwa i helikopter armii, aby zapewnić pomoc władzom cywilnym w reakcji na klęskę żywiołową. Do akcji włączono też śmigłowiec sił pokojowych Unii Europejskiej EUFOR.
Posłuchaj
Ze świata płyną już deklaracje pomocy. Prezydent Serbii ogłosił, że czeka jedynie na decyzję i zapotrzebowanie władz Bośni i Hercegowiny.
- Pomoc dla powodzian. Prezydent podpisał specustawę
- Miasta zagrożone powodziami. "Te zjawiska mają coraz większe natężenie"
- Problem z odpadami popowodziowymi. Ekspert mówi wprost: można je tylko składować
IAR, PAP, paw/
REKLAMA