Śmierć, głód i ruiny. Wstrząsające dane Caritas o wojnie w Strefie Gazy

W wyniku trwającej wojny w Strefie Gazy, zniszczonych zostało ponad 60 procent tamtejszych domostw, prawie 2 miliony ludzi przesiedlono, a pół miliona jest w piątej, najwyższej fazie głodu - alarmuje Caritas Polska. Organizacja dodaje też, że pracownicy organizacji humanitarnych z całego świata mają problem z dostarczeniem cierpiącym pomocy i są ciągle narażeni na niebezpieczeństwo.

2024-10-07, 11:03

Śmierć, głód i ruiny. Wstrząsające dane Caritas o wojnie w Strefie Gazy
W ocenie Caritas Polska, wskutek wojny w Strefie Gazy, przesiedlonych zostało blisko 2 miliony ludzi. Foto: EYAD BABA/AFP/East News

Mija rok od ataku Hamasu na Izrael, na co władze w Tel Awiwie odpowiedziały zbrojnie. W wyniku trwającej w Strefie Gazy wojny i izraelskich ataków, zginęło ponad 40 tysięcy ludzi, a blisko dwa miliony musiało uciekać ze swoich domów. 

Ponad 90 procent mieszkańców Strefy Gazy koczuje w ruinach lub miasteczkach namiotowych, oczekując zimy - mówi Polskiemu Radiu kierownik ds. pomocy humanitarnej w rejonie Bliskiego Wschodu w Caritas Polska Radosław Sterna.

- Tegoroczna zima będzie dla mieszkańców Strefy Gazy jeszcze trudniejsza niż poprzednia. W związku ze skalą zniszczeń, większość mieszkańców jest pozbawiona dachu nad głową i koczuje w ruinach albo mieszka w miasteczkach namiotowych - wskazał. - Już niedługo w Strefie Gazy zaczną się ulewne deszcze i silne wiatry, które obok trwającego od wielu miesięcy niedożywienia, będą trapiły mieszkańców tego regionu - dodał. 

Problemy pracowników organizacji humanitarnych

Radosław Sterna mówi, że bardzo często pracownicy organizacji humanitarnych nie mają możliwości dojazdu do miejsc, gdzie pomoc jest potrzebna. - To wynika albo z braku zezwoleń na wjazd na dany obszar albo anulowania takiego zezwolenia w ostatniej chwili przez władze okupacyjne - wyjaśnił. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Jak mówił, "równie ważny jest aspekt braku bezpieczeństwa fizycznego pracowników tych organizacji". - W ciągu ostatniego roku, na terenie Strefy Gazy zginęło w sumie prawie 1000 pracowników służby zdrowia oraz pracowników organizacji humanitarnych - wyliczył. 

Rok od ataku Hamasu

Rok temu palestyńscy terroryści wystrzelili rakiety w kierunku Izraela i rozpoczęli atak. Ich celem stali się m.in. uczestnicy festiwalu muzycznego w Reim. W ataku na festiwal zginęło ponad 360 osób, a 40 zostało wziętych jako zakładnicy. Łącznie w wyniku ataków na Izrael Palestyńczycy wzięli do niewoli około 250 osób, z czego w Strefie Gazy wciąż przetrzymywanych jest około stu.

Inwazja Izraela na Strefę Gazy jest odpowiedzią na ubiegłoroczny atak Hamasu.

[ZOBACZ TAKŻE] Najnowszy odcinek "Podcastu świat" poświęcony wojnie w Strefie Gazy


IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej