Nobel z fizyki przyznany. Doceniono wkład w rozwój maszyn i sztucznej inteligencji
Komitet Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił laureatów Nagrody Nobla 2024 w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją Amerykanin John J. Hopfield i Kanadyjczyk Geoffrey E. Hinton "za fundamentalne odkrycia i wynalazki, umożliwiające uczenie maszynowe z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych".
2024-10-08, 13:16
Komitet Noblowski uzasadnił, że John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton "wykorzystali narzędzia fizyczne do opracowania metod, które stały się fundamentem dzisiejszej potęgi uczenia maszynowego".
Hopfield skonstruował pamięć skojarzeniową (asocjacyjną), która jest w stanie przechowywać i rekonstruować obrazy oraz inne rodzaje wzorców.
Z kolei Hinton wynalazł metodę, która może samodzielnie znajdować pewne właściwości w danych i dzięki temu wykonywać zadania takie jak identyfikowanie konkretnych elementów na obrazach. Pozwala to m.in. tworzyć nowe materiały o specyficznych właściwościach.
Jak ocenił Komitet Noblowski, laureaci "pokazali nam zupełnie nowy sposób wykorzystania komputerów, by pomóc nam i pokierować nas w rozwiązywaniu wielu wyzwań, przed którymi stoi nasze społeczeństwo". "Dzięki ich pracy ludzkość ma nowe narzędzie, z którego możemy korzystać dla dobrych celów. Uczenie maszynowe oparte na sztucznych sieciach neuronowych rewolucjonizuje właśnie naukę, inżynierię i życie codzienne" - wskazano w uzasadnieniu.
REKLAMA
- Tegoroczni nobliści podjęli próbę zrozumienia tego, jak działa ludzki mózg - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Błoniarz-Łuczak, szef laboratorium fizycznego Centrum Nauki Kopernik.
00:15 13247341_1.mp3 Ekspert z Centrum Nauki Kopernik: tegoroczni nobliści podjęli próbę zrozumienia tego, jak działa ludzki mózg (IAR)
Tydzień Noblowski
W poniedziałek Komitet Noblowski ogłosił laureatów Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny. Nagrodę otrzymają Victor Ambros i Gary Ruvkun, za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.
W środę dowiemy się, kto otrzyma Nobla z chemii, a w czwartek Akademia Szwedzka ogłosi nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla. W piątek Norweski Komitet Noblowski poinformuje o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla.
W następnym tygodniu w poniedziałek poznamy laureata lub laureatów tzw. ekonomicznego Nobla. To jedyne wyróżnienie, którego w swoim testamencie nie wymienił fundator nagrody Alfred Nobel, szwedzki przemysłowiec i wynalazca dynamitu. Nagrodę przyznaje centralny Bank Szwecji.
REKLAMA
Miliony dla laureatów
Nagroda Nobla to złoty medal z wizerunkiem fundatora nagrody, Szweda Alfreda Nobla, oraz kaligrafowany dyplom. Od 2023 roku to także najwyższa w historii kwota pieniężna - 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,2 mln zł).
O tym, kto zostanie wyróżniony, decydują komitety złożone z naukowców i autorytetów na podstawie nadesłanych nominacji. Wskazane przez Nobla kryterium wyboru to odkrycia i osiągnięcia przynoszące ludzkości największe korzyści.
Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie 10 grudnia w rocznicę śmierci Nobla, w Sztokholmie i Oslo.
IAR, paw/wmkor
REKLAMA
REKLAMA