Europa Clipper wystartowała. Zbada, czy na księżycu Jowisza są warunki do życia

Europa Clipper jest już w drodze do księżyca Jowisza. Sonda zbada, czy na jego powierzchni mogą istnieć warunki do życia. Do planety dotrze jednak dopiero za ponad 5 lat.

2024-10-14, 21:11

Europa Clipper wystartowała. Zbada, czy na księżycu Jowisza są warunki do życia
Start sondy Europa Clipper. Foto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVI

Europa Clipper wystartowała w kierunku Jowisza. Tym samym rozpoczęła się pierwsza w historii NASA misja dążącą do zbadania środowiska jednego z księżyców Jowisza - Europy. Chodzi o to, by ustalić, czy na pokrytym lodem ciele niebieskim mogą istnieć warunki do życia. Naukowcy szacują, że jest tam dwa razy więcej wody niż na Ziemi. Pod lodem zaś ma znajdować się płynny ocean.

Czytaj także:

Sonda ma na pokładzie przyrządy, które pozwolą jej zbadać znajdujący się pod grubą lodową skorupą ocean.

Sonda Europa Clipper wyleciała w kosmos. Zbada powierzchnię księżyca Jowisza

Sonda Europa Clipper, które wartość szacuje się na pięć miliardów dolarów, wystartowała w poniedziałek z pomocą rakiety nośnej SpaceX. Start tego statku kosmicznego można było oglądać podczas transmisji na żywo.

REKLAMA

Start misji Europa Clipper początkowo planowany był na 10 października, jednak opóźnił go huragan Milton. Tym razem warunki pogodowe okazały się sprzyjające, a pojazd kosmiczny wyruszył z Centrum Kosmicznego imienia Kennedy'ego na Florydzie.

Koszt misji został wyceniony dokładnie na pięć miliardów i 200 milionów dolarów. Ogromne panele słoneczne pojazdu kosmicznego sprawiają, że Clipper jest największym statkiem zbudowanym przez NASA w celu zbadania innej planety. Na wyniki badań jednak trochę poczekamy. Dotarcie do Jowisza zajmie sondzie pięć i pół roku.

Czytaj również:

Nazwa sondy - Europa Clipper - pochodzi od XIX-wiecznych szybkich żaglowców.

REKLAMA

Pierwsza taka misja w historii

NASA wskazywała wcześniej, że przedsięwzięcie z udziałem sondy Europa Clipper to pierwsza misja mająca na celu przeprowadzenie szczegółowych badań Europy.

"Istnieją naukowe dowody na to, że składniki życia mogą już teraz istnieć na Europie. Sonda przeleci odległość 2,9 miliarda kilometrów. Do Jowisza dotrze w kwietniu 2030 r." - można było przeczytać w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej agencji kosmicznej.

Źródła: NASA/X.com/PAP/IAR/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej