Szef Hamasu zginął w izraelskim ataku w Strefie Gazy
Izraelskie wojsko zabiło lidera Hamasu Jahję Sinwara, ale nie oznacza to końca wojny. Armia będzie dalej walczyć aż do uwolnienia zakładników ze Strefy Gazy - ogłosił w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu.
2024-10-17, 17:57
W czwartek po południu w mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o śmierci przywódcy Hamasu. Ścigany od lat przez Izrael terrorysta miał zostać zabity w ataku wojsk izraelskich w mieście Rafah na południu Strefy Gazy wraz z dwoma innymi członkami Hamasu. Później informowano o tym, że izraelskie służby sprawdzały, czy wśród zabitych jest Sinwar.
"Masowy morderca Jahja Sinwar, który jest odpowiedzialny za masakrę i okrucieństwa z 7 października, został dzisiaj zabity przez żołnierzy IDF" - napisał wieczorem szef izraelskiego MSZ w oświadczeniu przesłanym do kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych na całym świecie, które cytuje portal timesofisrael.com.
Z kolei zdaniem premiera Benjamina Netanjahu po wojnie Hamas nie będzie rządził Strefą Gazy i "jest to szansa dla mieszkańców tego terytorium na uwolnienie się od tyranii organizacji, która zrujnowała ich życie".
Netanjahu podkreślił, że zabicie Sinwara oraz izraelska ofensywa przeciwko Hezbollahowi w Libanie to "zwycięstwo światła nad ciemnością" i szansa dla Bliskiego Wschodu na powstrzymanie irańskiej "osi zła" oraz pokój i stabilność w regionie.
REKLAMA
Sinwar był odpowiedzialny za "okrutne akty terroryzmu wymierzone w izraelskich cywilów i obywateli innych państw oraz morderstwo tysięcy niewinnych ludzi" - dodał prezydent Izraela Icchak Hercog. Zaznaczył, że celem "zbrodniczej działalności" lidera Hamasu było sianie terroru i śmierci oraz destabilizacja Bliskiego Wschodu.
Kim jest Jahjij Sinwar
61-letni Sinwar był od dekad członkiem Hamasu, spędził ponad 20 lat w izraelskim więzieniu, a w sierpniu br. wybrano go na lidera organizacji, po śmierci jego poprzednika w izraelskim ataku.
Sinwar był powszechnie uważany za jednego z architektów ataku na Izrael 7 października 2023 r., w którym zabito ok. 1200 osób, a 251 porwano. Od tamtej pory znajdował się na szczycie izraelskich celów. Od wybuchu wojny przypuszczalnie ukrywał się w gęstej sieci tuneli wybudowanych przez Hamas pod Strefą Gazy.
***
Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael z 7 października 2023 roku, podczas którego zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano. Według resortu zdrowia Strefy Gazy w izraelskiej operacji odwetowej przeciwko Hamasowi zginęło ponad 42 tys. Palestyńczyków. Palestyńska półenklawa jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny.
REKLAMA
- Baza ONZ zaatakowana przez wojska Izraela. To nie pierwszy raz
- Fala bombardowań w Libanie. Izrael wysłał 100 samolotów
PAP/IAR/bbc.com/mg
REKLAMA