Zwrócili książkę do biblioteki po... 113 latach. Historia wzrusza do łez

Po 113 latach do biblioteki szkolnej w Kumbrii w Wielkiej Brytanii wróciła wypożyczona przez ucznia książka. Absolwent szkoły rozpoczął studia w Oksfordzie w Queen's College, jednak zginął na froncie.

2024-10-20, 13:48

Zwrócili książkę do biblioteki po... 113 latach. Historia wzrusza do łez
Książkę z biblioteki przetrzymywano w tym przypadku 113 lat. Foto: s8/Shutterstock

Mężczyzna mimo słabego wzroku został zwerbowany do armii. W wieku 23 lat zginął podczas pierwszej wojny światowej w bitwie pod Ypres w 1916 roku.

Książka, którą po latach zwróciła rodzina, to tom poezji lorda George’a Byrona. Wewnątrz jest imię i nazwisko wypożyczającego, Leonarda Ewbanka, oraz data 25 września 1911 r. Ewbank urodził się w 1893 r., był uczniem szkoły St Bees w latach 1902–1911.

Szkoła z tradycją

Szkoła i biblioteka poinformowały opinię publiczną o tym niezwyczajnym przypadku. St Bees to 430-letnia koedukacyjna szkoła z internatem i zajęciami dziennymi. Koszt nauki wynosi od 16 000 do nawet 40 000 funtów rocznie.

Wśród uczniów był Rowan Atkinson, kilku profesorów i wicekanclerzy uczelni w Cambridge.

REKLAMA

Kumbria to hrabstwo ceremonialne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Leży nad Morzem Irlandzkim i graniczy ze Szkocją.

Najbardziej ekstrawagancki wielki poeta

Lord Byron (1788-1824) to jeden z największych angielskich dramaturgów i poetów epoki romantyzmu. Grecy uznają go za bohatera ich walki o niepodległość. Poparł ich starania narodowowyzwoleńcze, m.in. podczas swojej misji dyplomatycznej.

Prowadził ekstrawagancki jak na ówczesne czasy tryb życia. Mowa m.in. o skandalach obyczajowych, licznych i gorących romansach, przyjaźniach z literatami i dalekich podróżach. Stworzył figurę bohatera romantycznego. Kilkutomowe "Pielgrzymki Childe Harolda" to poetycki zapis podróży przez Półwysep Pirenejski, Grecję, Włochy, Szwajcarię, dzisiejszą Albanię, Stambuł, przy czym jego bohatera cechuje znużenie światem, tzw. Weltschmerz.

REKLAMA

Inne znane dzieło Byrona to poemat dygresyjny "Don Juan", powieść poetycka "Giaur", znana w Polsce z tłumaczenia Adama Mickiewicza, powieść poetycka "Mazepa", po części autobiograficzna powieść poetycka "Korsarz".

Guardian/BBC/in./wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej