Wybory w Gruzji. Dopisują emigrantom "martwe dusze" do domów, "pożyczają" dowód
- Pierwszy raz w Gruzji wybory to walka o przyszłość w Europie. Podczas poprzednich wyborów ludzie nie mieli poczucia, że tak jest. 80 procent Gruzinów chce, byśmy weszli do Unii Europejskiej. Dlatego Gruzińskie Marzenie przegra - mówi ekspert z Tbilisi, Kakha Gogolaszwili, dyplomata, b. szef misji Gruzji w UE. Niepokojące są fałszerstwa, których dopuszcza się obóz rządzący, ale i tak mu nie pomogą, ocenia analityk.
Agnieszka Kamińska
2024-10-26, 13:00
Czego należy oczekiwać po wyborach w Gruzji?
Czego można się spodziewać po wyborach w Gruzji? Kto sformuje rząd, kto wygra wybory, jakich zmian w polityce możemy się spodziewać?
Co prawda, można znaleźć różne sondaże z politycznymi prognozami. Jednak zdaniem rozmówcy polskieradio24.pl, b. szefa departamentu relacji z UE w gruzińskim MSZ, te najbardziej wiarygodne wskazują na zwycięstwo opozycji.
- Możemy się spodziewać, że opozycja zwycięży wybory. Sondaże wskazywały, że wygrywa o co najmniej o 15-20 punktów procentowych - ocenił w rozmowie z portalem polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, dyrektor Centre for EU Studies w Georgian Foundation for Strategic and International Studies (Rondeli Foundation), były szef departamentu relacji z UE w gruzińskim MSZ i były zastępca misji dyplomatycznej Gruzji w Unii Europejskiej.
Jak dodaje dyplomata, rządzące Gruzińskie Marzenie po wyborach będzie w mniejszości. Będzie co prawda pierwsze na liście, ale nie będzie żadnej innej partii, która mogłaby utworzyć koalicję z Gruzińskim Marzeniem.
REKLAMA
Koalicję utworzą natomiast cztery partie opozycyjne. Największa z nich to Zjednoczony Ruch Narodowy.
Co się zmieni?
Zdaniem eksperta wynikiem wyborów będzie pluralistyczny parlament z prozachodnią opozycją na czele. Utworzy ona rząd koalicyjny. Co prawda, nie można być pewnym, że nie będzie żadnych problemów przy formowaniu rządu, bo żadnych uzgodnień w tej sprawie jeszcze nie ma. Wskazał, że konstytucja daje na to dwa tygodnie. W tym czasie partie powinny dojść do porozumienia.
Gruzińskie Marzenie zablokowało proces integracji
Ekspert mówi, że w tych wyborach stawką jest powrót Gruzji na europejską ścieżkę. - Gruzińskie Marzenie przez ostatnie dwa lata, a zwłaszcza przez ostatni rok, zaszkodziło pozycji Gruzinów w Unii Europejskiej. Europejska droga Gruzji została de facto zablokowana. Nie tak dawno Rada Europejska otwarcie stwierdziła, że proces integracji Gruzji jest zamrożony - mówi.
- Nadal mamy status kandydata. Jednak obecnie nie ma żadnej szansy, żebyśmy przeszli do kolejnego etapu negocjacji - zauważa.
Zmiana rządu, jak mówi, wpłynie na stanowiska Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych. Wtedy rozpoczną się konsultacje, których celem będzie powrót Tbilisi na europejską ścieżkę.
REKLAMA
Czy to będzie klęska Gruzińskiego Marzenia?
Czy na pewno Gruzińskie Marzenie straci władzę po wyborach? Co skłania naszego rozmówcę do jednoznacznego wniosku, że wygra opozycja? Zdaniem eksperta z Tbilisi, podczas poprzednich wyborów ludzie nie mieli poczucia, że wybory dotyczą europejskiego kierunku Gruzji.
- Ludzi martwi międzynarodowa izolacja Gruzji - tłumaczy. - Gruzińskie Marzenie stało się agresywne w stosunku do zachodnich partnerów i wobec opozycji. Myślę, że przezto stracili wielu zwolenników - mówi.
Opozycja jest razem, prezydent jest dobrą dyplomatką
Ekspert dodaje, że do tej pory Gruzini nie myśleli, ze pozostanie u władzy Gruzińskiego Marzenia może spowodować jakiekolwiek problemy z integracją Gruzji z Europą. A teraz wszyscy widzą, że sytuacja się zmieniła.
Do tego, opozycja stała się znacznie silniejsza niż była cztery lata temu. - Jest teraz skoordynowana również z prezydent, co odegrało kluczową rolę w komunikacji z zachodnimi przywódcami, a także w jakiś sposób ułatwiło relacje między partiami politycznymi. Poparcie dla prezydent dramatycznie wzrosło. Prezydent stara się utrzymać te partie polityczne razem i skłonić je do kompromisu. I jest naprawdę dobra w tych kwestiach, takich jak szukanie kompromisów, ponieważ jest zawodowym dyplomatą - mówi były wysoki urzędnik MSZ.
REKLAMA
Zaznacza, że cztery partie polityczne opozycji odpowiadają na różne gusta wyborcze Gruzinów, a jednocześnie wykazały oznaki koordynacji, a także złożyły obietnicę stworzenia, stworzenia koalicji
Wszyscy rozumieją, że w w tych wyborach nie chodzi o wybór preferencji politycznych, ale preferencji w orientacji zagranicznej - podsumowuje.
Chodzi o to, czy Gruzja będzie kontynuować integrację europejską, czy też Gruzja znajdzie się pod wpływami Rosji
- Praktycznie więc 80 procent ludności zawsze głosowało na europejską Gruzję, na jej europejską integrację. Teraz praktycznie nie mają wyboru, muszą wybrać opozycję. Bo znaczna część społeczeństwa rozumie, że droga do Europy jest zamknięta w przypadku, gdy Gruzińskie Marzenie nadal będzie u władzy - zaznacza dyplomata.
REKLAMA
- Gruziński duchowny Dawid Kondżaria: bardzo lubimy Polaków, pamiętamy o naszych przodkach, którzy oddali życie za Polskę
- "Pod znakiem św. Jerzego i Orła Białego". Obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Gruzję
Rosja pilnie się przygląda
Rosja pilnie przygląda się wyborom. Jednak zdaniem analityka, Rosja jest dość osłabiona z powodu wojny z Ukrainie, i to daje nadzieję, że opozycja przejmie władzę i Gruzja będzie kontynuować integrację europejską.
Co martwi, to pewne zgłoszenia o naruszeniach. Na przykład w dwóch lub trzech regionach zdarzały się przypadki, że zwolennikom opozycji oferowano pieniądze w zamian za oddanie w depozyt dowodu osobistego.
Są też przypadki, że przy adresach domów imigrantów w spisie wyborców dopisywane są dodatkowe osoby. Na przykład jeden z emigrantów zauważył, że do jego domu, który stoi pusty, w spisie wyborców dopisano jakieś "martwe dusze".
REKLAMA
Możliwe są także groźby, próby zastraszania - Takie rzeczy zdarzały się już wcześniej i myślimy, że tym razem będą się powtarzać. Uważamy jednak, że tego rodzaju manipulacje mogą dać Gruzińskiemu Marzeniu 5-7 dodatkowych punktów procentowych. W takiej sytuacji opozycja może z nimi wygrać.
Jak mówi nasz rozmówca, Bidzina Iwaniszwili, lider Gruzińskiego Marzenia, wygłasza antyzachodnie przemowy. Do tego pojawiają się tam wątki dyktatorskie: grozi, że członkowie opozycji i niektórzy zwolennicy będą ścigani. - Tego rodzaju ludzie rządzący Gruzją stają się niebezpieczni i to mobilizuje wyborców - mówi.
Z Kakhą Gogolaszwilim rozmawiała Agnieszka Kamińska, polskieradio24.pl
REKLAMA