Korea Północna rozbudowuje fabrykę broni. Tam produkuje pociski, których używa Rosja

Trwają prace modernizujące i rozbudowujące kluczowy północnokoreański kompleks produkcji broni. Montowane są tam m.in. pociski krótkiego zasięgu używane przez Rosję na Ukrainie. Rozbudowę fabryki potwierdzili naukowcy z amerykańskiego think tanku na podstawie zdjęć satelitarnych.

2024-11-27, 11:59

Korea Północna rozbudowuje fabrykę broni. Tam produkuje pociski, których używa Rosja
Korea Północna od dłuższego czasu testuje i modernizuje rakiety balistyczne. Foto: Shutterstock/Everett Collection

Obiekt jest znany jako "Zakład 11 lutego" i jest częścią dużego kompleksu maszyn Ryongsong w mieście Hamhung na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej. Zlokalizowana w drugim co do wielkości mieście kraju fabryka była kilkakrotnie odwiedzana przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Północnokoreańskie media państwowe już wcześniej zachwalały jej masową produkcję pocisków taktycznych.

Jedyny producent nowych pocisków

Zdjęcia satelitarne terenu elektrowni, wykonane przez Planet Labs na początku października, zostały przeanalizowane przez amerykańskich naukowców z think tanku James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS). Fotografie przedstawiają budowę dodatkowego budynku montażowego oraz obiektu mieszkalnego dla robotników. Modernizowane są również wejścia do podziemnych budowli na terenie kompleksu. "Zakład 11 lutego" to jedyny znany na Zachodzie producent pocisków balistycznych na paliwo stałe Hwasong-11, znanych jako KN-23. Produkuje zarówno pociski KN-23 (Hwasong-11 i 11A), jak i pociski KN-24 (Hwasong-11B).

Według Sama Laira, analityka CNS, nowy budynek montażowy jest o 60–70% większy od poprzedniego, co wskazuje na prawdopodobne plany znacznego zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu. Zniesione zostały również ograniczenia w dostępie do tuneli, wcześniej blokowane przez suwnicę. Nową konstrukcję w zakładzie potwierdzili południowokoreańscy naukowcy z firmy SI Analytics, która zajmuje się przetwarzaniem zdjęć satelitarnych.

Większa przepustowość produkcji

- Odbieramy to jako sugestię, że Korea Północna znacznie zwiększa lub próbuje znacznie zwiększyć przepustowość tej fabryki - powiedział Lair.

REKLAMA

Badacz zaznaczył, że tylko w ciągu ostatnich kilku lat naukowcy zaobserwowali dużą rozbudowę obiektu. Jego wielkość zaczęła rosnąć w 2020 roku i od tego czasu przeszedł rutynowe ulepszenia, takie jak naprawa starych budynków i wymiana dachów. Teraz usunięto m.in. nieużywany dźwig mostowy, który znajdował się przed wejściem do tuneli fabryki, blokując do nich łatwy dostęp. To sugeruje, że właśnie ta część obiektu jest istotna i modernizowana.

Zdaniem eksperta nowy budynek jest prawdopodobnie przeznaczony do montażu pocisków. Wskazuje to, koreański reżim "nie tylko ulepsza element linii produkcyjnej, ale raczej stara się ją rozbudować".

Podobnego zdania jest inny badacz CNS Michael Duitsman, choć zasugerował, że nowa struktura na zdjęciach satelitarnych może być też magazynem. 

- Wydaje się, że Korea Północna zwiększa również liczbę pracowników w tym obiekcie - powiedział Lair w rozmowie z CNN.

REKLAMA

Pociski obniżonej trajektorii

W 2023 r. północnokoreańskie media państwowe opublikowały zdjęcia, do których dotarła agencja Reuters, przedstawiające przywódcę kraju Kim Dzong Una przechadzającego się po nowych budynkach kompleksu w Hamhung. Według analityków pracownicy montowali tam obudowy i stożki głowic dla czegoś, co wyglądało na pociski KN-23.

Kompleks Ryongsong produkował w przeszłości wszelkie części zbrojeniowe, od kół czołgów i pojazdów opancerzonych, po obudowy silników rakietowych. Potwierdzały to publicznie udostępniane filmy z północnokoreańskich mediów państwowych. 

Pociski KN-23 zaprojektowano do unikania obrony przeciwrakietowej poprzez lot obniżonej trajektorii. Zostały po raz pierwszy przetestowane w maju 2019 r. Konstrukcja pocisków czyni je potencjalnie przydatnymi dla Rosji, która szuka sposobów na przełamanie obrony powietrznej Ukrainy. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że ta amunicja już została użyta przez siły rosyjskie w atakach na Ukrainę.

Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja zaatakowała ten kraj tysiącami pocisków. Zwrócenie się o dodatkowe dostawy do Korei Północnej może zmniejszyć obciążenie jej własnych zakładów produkcyjnych - oceniają eksperci CNS.

REKLAMA

Czytaj także:

Przemysław Goławski/CNN/Reuters

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej