AI idzie po twoją pracę. Jest jednak sposób, by przetrwać
41 procent dużych firm na świecie planuje zwolnienia w związku z AI. To wynik badania Światowego Forum Gospodarczego. Szczególnie zagrożonych jest kilka zawodów, takich jak sekretarz i grafik. Co więcej, umiejętnóści korzystania z AI to obecnie konieczny warunek sukcesu w wielu branżach - i takie osoby są poszukiwane przez pracodawców.
2025-01-09, 10:36
AI oznacza zwolnienia
Setki dużych firm na całym świecie planuje podnieść umiejętności swoich obecnych pracowników w latach 2025-2030, aby lepiej wykorzystywać możliwości AI. Taki plan ma 77 proc. firm wedle badnia "Future of Jobs" Światowego Forum Gospodarczego.
W tegorocznej edycji raportu jest istotna zmiana - autorzy nie prognozują już, że liczba miejsc pracy pozostanie w ogólnym rozrachunku taka sama. Spodziewają się redukcji. Wskazują, że rynek pracy kształtują w tym momencie technologie odnawialne, ale też sztuczna inteligencja. Dlatego część zawodów przestaje być potrzebna, ale za to pożądane stają się nowe umiejętności specjalistyczne.
Poszukiwani specjaliści od sztucznej inteligencji
I tak, planowane są redukcje m.in. pracowników poczty, sekretarzy zarządów, urzędników ds. płac, sekretarzy ds. prawnych. Jednocześnie 70 procent firm chce zatrudniać nowych pracowników z umiejętnościami projektowania narzędzi i udoskonaleń AI.
Wielu pracowników już zostało zastąpionych przez AI. W ostatnich latach niektóre firmy technologiczne, na przykład Dropbox, usługa przechowywania plików i Duolingo, aplikacja do nauki języków, jako powód zwolnień powód podały rozwój sztucznej inteligencji.
REKLAMA
Jak radzą eksperci, aby odnieść sukces w branży technologicznej i nie tylko, warto odświeżyć swoje umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji, zwłaszcza integrowania możliwości AI z zadaniami życia codziennego. Choć nie każdy będzie specjalistą, to pracownicy powinni wiedzieć, jak korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji, aby stać się bardziej wydajnymi w tym, co robią. To warunek konieczny sukcesu na rynku pracy, oceniają eksperci.
- Sprawca wybuchu z hotelu Trumpa użył sztucznej inteligencji. Bombę skonstruował z czatem AI
- AI Act. Pierwsze na świecie prawo regulujące sztuczną inteligencję. Co sądzi o nim ChatGPT?
- "Do czata GPT mówmy grzecznie". Fizyka już szykuje nowe rewolucje
Źródło: PolskieRadio24.pl/CNN/agkm
REKLAMA