Zimowa choroba wymiotna. To bardzo oporny norowirus, jak się przed nim bronić?

W Rosji i innych krajach półkuli północnej coraz częstsze są epidemie "zimowej choroby wymiotnej" - alarmuje rosyjski portal Meduza. To infekcja jelitowa, którą wywołuje norowirus. W naszym klimacie jest aktywniejszy zimą. Jest to wirus bardzo oporny, może przetrwać nawet tydzień. By go unieszkodliwić, nie wystarczy dezynfekcja rąk.

2025-01-15, 15:50

Zimowa choroba wymiotna. To bardzo oporny norowirus, jak się przed nim bronić?
W Rosji zwiększa się liczba infekcji jelitowych, wywołanych norowirusem. Foto: Shutterstock.com

Portal Meduza twierdzi, że w sezonie 2024/2025 ta infekcja w Rosji jest bardziej aktywna niż zwykle. I dodaje, że w Rosji zakażenie norowirusem było określane jako choroba wymiotów zimowych. Główne objawy tej infekcji jelitowej to wymioty albo biegunka. Jak wylicza Meduza, w listopadzie 2024 roku ogniska odnotowano zwłaszcza w szkołach w Moskwie i  Czuwaszji oraz w zakładzie produkcyjnym w Ufie, a w styczniu 2025 roku w Orenburgu.

To wirus bardzo odporny na temperaturę i zdolny do długiego przetrwania. Temperatura 60°C unieszkodliwi norowirusy dopiero po 30 minutach, a na powierzchniach różnych przedmiotów mogą przetrwać do 7 dni.

Jak można zakazić się norowirusem?

- bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażoną osobą lub jej wydalinami (styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami np. toaletą, bielizną, meblami, znajdującymi się w otoczeniu chorego)

- spożycie żywności lub wody skażonej norowirusem

REKLAMA

- wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu, np. z wydzielin osoby chorej

Źródłem może być choroba chora albo zdrowiejąca. Jeśli osoba ma słabą odporność, może wydalać norowirusa nawet do 4 tygodni po zachorowaniu.

Czytaj także:

Jak się chronić?

- ważna jest dezynfekcja skażonych wirusem powierzchni

REKLAMA

- ważna jest także higiena przygotowywania posiłków, nie należy spożywać potraw przygotowanych przez osobę zakażoną norowirusem

- lepiej nie dotykać twarzy, zwłaszcza nieumytymi rękami, a te trzeba myć mydłem, bo żele na bazie alkoholu mogą być niewystarczające

- zakażoną odzież trzeba prać w odpowiednio gorącej wodzie, oczyści także wnętrze bębna

W Polsce zakażenie norowirusem określa się potocznie jako grypę żołądkową albo jelitówkę. Istnieje wiele szczepów norowirusów.

REKLAMA

W przypadku objawów warto zgłosić się do lekarza i uzgodnić leczenie. W wielu przypadkach zakłada ono odpoczynek, lekką dietę, nawadnianie, uzupełnianie elektrolitów. Czasem potrzebne są leki przeciwbiegunkowe lub przeciwwymiotne.

Czytaj także:

***

Źródła: GIS/Meduza.io/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej