1310 km/h. Samolot osiągnął niebotyczną prędkość. Wszystko przez prąd strumieniowy

Samolot lecący z Las Vegas na Heathrow osiągnął prędkość 1310 km/h. Wydatnie przyczynił się do tego ekstremalnie silny prąd strumieniowy.

2025-01-22, 19:20

1310 km/h. Samolot osiągnął niebotyczną prędkość. Wszystko przez prąd strumieniowy
Prąd strumieniowy może skrócić lot samolotu. Foto: James Manning/Press Association/East News / X/@bbcweather

Warunki sprzyjają dużym prędkościom

Równie spektakularny wynik należy do samolotu, który w zeszłym tygodniu leciał z Nowego Jorku do Lizbony. Osiągnął wtedy prędkość 1344 km/h.

Takie wartości są rzadkością, gdyż samoloty pasażerskie przeważnie poruszają się z prędkością w granicach 800-1000 km/h. Wspomniane loty nie robią też wrażenia na turboodrzutowych konstrukcjach. Przykładowo pasażerski Concorde już kilkadziesiąt lat temu latał powyżej 2000 km/h.

Prąd strumieniowy. Co to jest? Jak wpływa na samoloty?

Prąd strumieniowy to silny, dość wąski i poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze. Tworzy się przeważnie na wysokości od 9 do 12 km nad powierzchnią Ziemi.

Jet stream ma duży wpływ na poruszanie się samolotów. Podczas podróży pasażerowie mogą odczuwać turbulencje. Prąd strumieniowy jest jednak korzystny dla lotów z zachodu na wschód - pilot musi go jednak umiejętnie wykorzystać. Sytuacja jest zgoła odmienna, kiedy trasa lotu przebiega w odwrotną stronę. Maszyna, która walczy z masami powietrza, może spalić więcej paliwa, niż było to przewidziane. Może być konieczne przeprowadzenie wcześniejszego lądowania i uzupełnienia zapasów paliwa.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: BBC/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej