Samoloty Mirage już w Ukrainie. Przeszły modernizację. Wystrzelą rakiety SCALP

Ukraińskie Siły Powietrzne otrzymały zachodnie wsparcie. Z Francji nad Dniepr przyleciały pierwsze myśliwce Mirage. Na Ukrainę dotarła także kolejna partia samolotów F-16 z Holandii.

2025-02-06, 18:21

Samoloty Mirage już w Ukrainie. Przeszły modernizację. Wystrzelą rakiety SCALP
Mirage 2000 podczas pokazów lotniczych. Foto: Shutterstock.com/Ryan Fletcher

Ukraina dostała myśliwce Mirage

Francuskie Mirage 2000 przyleciały na Ukrainę prowadzone przez ukraińskich pilotów. Wcześniej przeszli oni nad Sekwaną kilkumiesięczne szkolenia. Informacje taką, podaną przez Paryż, potwierdził ukraiński resort obrony. Nie podano jednak liczby myśliwców. To pierwsze Mirage przekazane ukraińskiej armii.

Posłuchaj

Pierwsze myśliwce Mirage w Ukrainie. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Kolejna partia F-16 

Ukraiński minister obrony Rustem Umierow poinformował także, że jego kraj otrzymał kolejną partię samolotów F-16, przy czym także nie uściślił ich liczby. Jak zaznaczył, zarówno francuskie, jak i
holenderskie myśliwce przystąpią niedługo do zadań bojowych.

Docelowo Holandia, ale też Belgia i Norwegia, mają dostarczyć Ukraińcom 79 myśliwców
F-16. Pierwsze z nich dotarły na Ukrainę latem zeszłego roku.

Również Polska wspierała ukraińskie siły powietrzne. Po pełnoskalowej napaści Rosji Warszawa przekazała Kijowowi kilkanaście myśliwców MIG-29 oraz części zamienne do tych samolotów.

REKLAMA

Ukraiński Kanał 24 zauważa, że Mirage 2000-5 może przenosić bomby lotnicze AASM Hammer i pociski rakietowe MICA, a także pociski rakietowe SCALP-EG. 

Samoloty dla Ukraińców modyfikowano, m.in. w zakresie zdolności do ostrzału i sysemów walki elektronicznej. Modernizacja miała miejsce w bazie Cazaux w Żyrondzie. Mechaników i pilotów szkolono zaś w Nancy we Francji.

Czytaj także:

Media francuskie pisały, że maszyny dla Kijowa zostały dostosowane do użycia pocisków manewrujących Scalp i bomb AASM do wykonywania misji walki powietrze-ziemia. 

Źródła: IAR/in./agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej