Futro z misia. Ich tłuszcz zmieni lotnictwo. "Powłoka przeciwoblodzeniowa"

Skład tłuszczów na futrze niedźwiedzia polarnego zapobiega przyklejaniu się lodu do jego sierści - piszą naukowcy z Science Advances. I twierdzą, że to odkrycie może zmienić branże zmagające się z oblodzeniami, w tym lotnictwo.

2025-02-12, 18:59

Futro z misia. Ich tłuszcz zmieni lotnictwo. "Powłoka przeciwoblodzeniowa"
Futro niedźwiedzi polarnych nie pokrywa się lodem. Foto: shutterstock.com

Futro niedźwiedzia i jego właściwości 

Naukowcy zbadali, jak tłuszcz wydzielany przez niedźwiedzia, jego sebum, oddziałuje z lodem na poziomie cząsteczkowym. Ocenia się, że zewnętrzna warstwa futra misia ma temperaturę zbliżoną do otoczenia. Czyli czasem np. -40 stopni Celsjusza.

Okazało się, że futro niedźwiedzia polarnego sprawdza się równie dobrze, jak wysoce skuteczne powłoki przeciwoblodzeniowe stosowane obecnie w przemyśle. Jednak po zmyciu sebum z futra lód przywierał do niego cztery razy łatwiej. Okazało się, że składniki sebum misia, np. cholesterol i diacyloglicerole, słabiej przylegają do lodu.

"Fascynujące jest obserwowanie, jak ewolucja zoptymalizowała skład sebum, aby zapobiec przywieraniu lodu" - napisał w swoim oświadczeniu Marco Sacchi, adiunkt w Surrey's School of Chemistry and Chemical Engineering.

Okazało się np., że skwalen, lipid powszechnie występujący u innych ssaków morskich, był prawie całkowicie nieobecny w futrze niedźwiedzi polarnych. I silnie przylega do lodu.

REKLAMA

Zespół, który prowadził badania, zauważa, że są one potwierdzeniem zalet metody interdyscyplinarnej w nauce, łączenie różnych dziedzin wiedzy. W tym przypadku połączyli chemię eksperymentalną, obliczeniową, ale także opierali się wstępnie na obserwacjach rdzennych mieszkańców Arktyki, tłumaczy Sacchi. Zespół ma nadzieję, że to odkrycie może zmienić przemysł, w tym lotnictwo czy energię odnawialną.

Obserwacje rdzennych ludów. Przydatne w badaniach

Naukowcy zauważają, że niedźwiedź polarny (Ursus maritimus) jest jedynym arktycznym ssakiem lądowym, który nurkuje w wodzie, aby polować. Rdzenni Inuci i podróżnicy opisywali, że niedźwiedzie robią sobie zjeżdżalnie na śniegu i ślizgają się po śniegu. Potrafią polować, leżąc na brzuchu na lodzie. Wychodząc z wody, otrząsają się, a potem tarzają się w śniegu. Naukowcy badali te wszystkie obserwacje.

Czytaj także:

Naukowcy w swoim studium przypomnieli, że natura inspiruje wiele odkryć, jeśli chodzi o nowe materiały. Wskazali na hydrofobowe powierzchnie inspirowanych liśćmi lotosu, czy membrany filtrujące wodę na bazie białek. Dodali, że futro niedźwiedzia polarnego zainspirowało rozwój tkanin termoizolacyjnych opartych na aerożelach, które mogą być cieplejsze niż kurtki puchowe.

REKLAMA

Źródła: Eye on Arctica/science.org/doi/10.1126/sciadv.ads7321/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej