Francja gotowa przesunąć parasol atomowy na wschód. "Wyraźny sygnał dla Putina"
Francja jest gotowa rozmieścić myśliwce zdolne do przenoszenia broni jądrowej w Niemczech. Francuski urzędnik powiedział "The Telegraph", że byłoby to wyraźnym sygnałem dla Władimira Putina.
2025-02-25, 19:12
Francuskie myśliwce zdolne do przenoszenia broni jądrowej w Niemczech?
Według doniesień "The Telegraph" Paryż rozważa taki ruch w obliczu rosnących obaw o zaangażowanie militarne USA w Europie. Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone zapewniały odstraszanie nuklearne państwom NATO bez broni jądrowej, utrzymując na starym kontynencie arsenał liczący około 100 głowic w ramach programu Nuclear sharing.
Brytyjski dziennik donosi, że gdyby Waszyngton zdecydował się wycofać tę broń z Europy, Francja mogłaby przejąć zadanie odstraszania nuklearnego. Friedrich Merz, faworyt do objęcia stanowiska kanclerza Niemiec po niedzielnych wyborach, wezwał Francję i Wielką Brytanię, która również dysponuję bronią jądrową, do rozszerzenia ochrony nuklearnej, aby zwiększyć autonomię obronnej Europy, gdy "USA stają się obojętne na jej los".
Czytaj także:
- Wysłanie kilku francuskich myśliwców zdolnych do przenoszenia broni jądrowej do Niemiec nie powinno być trudne i byłoby wyraźnym sygnałem - powiedziało "The Telegraph" źródło zaznajomione ze sprawą.
REKLAMA
Doktryny użycia broni jądrowej Francji i Wielkiej Brytanii
Francuska doktryna użycia broni jądrowej zakłada niezależność od NATO, z kolei brytyjski system Trident jest zintegrowany ze strategią obronną Sojuszu. Według brytyjskiego dziennika, nie jest wykluczone, że nowy rząd w Niemczech będzie wywierał presję na Londyn w tej sprawię.
- Jeśli Francuzi podejmą działania w celu rozmieszczenia elementów systemu odstraszania nuklearnego w Niemczech, rzeczywiście zwiększy to presję na Brytyjczyków, aby poszli w ich ślady - ocenił niemiecki dyplomata w rozmowie z "The Telegraph". Źródło stwierdziło jednak, że taka prośba prawdopodobnie zostanie zrealizowana tylko wtedy, gdy USA zdecydują się wycofać swoje siły nuklearne z Niemiec.
Arsenał jądrowy Francji szacuje się na 300 głowic w ramach programu force de dissuasion, z możliwością wystrzeliwania zarówno z morza, jak i z powietrza. Tymczasem brytyjskie odstraszanie nuklearne składa się z czterech okrętów podwodnych klasy Vanguard, z których każdy może przenosić do 16 pocisków Trident.
Czytaj także:
REKLAMA
Źródło: PolskieRadio24.pl/"The Telegraph"
REKLAMA