Panika na lotnisku w Mjanmie. Zakołysały się samoloty [WIDEO]

Po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło w piątek Mjanmę i sąsiednie kraje, internet obiegają nagrania ukazujące skalę kataklizmu i zniszczeń. Na jednym z filmów widać przerażonych ludzi chroniących się na płycie lotniska w birmańskim Mandalaj.

2025-03-28, 17:01

Panika na lotnisku w Mjanmie. Zakołysały się samoloty [WIDEO]
Nagrania ukazują, jak przerażeni trzęsieniem ziemi ludzie chowają się na lotnisku w Mjanmie. Foto: PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi nawiedziło Mjanmę w piątek przed południem czasu lokalnego. Wstrząsy o magnitudzie 7,7, których epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, około 16 km od miasta Sikong i w pobliżu Mandalaj, odczuwalne były również w sąsiedniej Tajlandi, Chinach, Bangladeszu i Indiach. Kilkanaście minut po pierwszym trzęsieniu wystąpiły wstrząsy wtórne o magnitudzie 6,4.


(PAP) (PAP)

Dramatyczne chwile w Mandalaj. Ludzie chronili się przed trzęsieniem ziemi na lotnisku

Internet obiegają filmy z Mjanmy i sąsiednich krajów, ukazujące skalę kataklizmu. Na jednym z nich widać przerażonych ludzi chroniących się na płycie lotniska w Mandalaj. Na filmie można dostrzec również trzęsący się samolot oraz zdewastowane wnętrze lotniskowego terminala.

W trzęsieniu ziemi w Mjanmie zginęły co najmniej 144 osoby zabite, a 732 zostały ranne - wynika danych birmańskiej telewizji podanych w komunikatorze Telegram. Rządząca w Mjanmie junta wezwała do oddawania krwi i środków medycznych, aby pomóc ludziom hospitalizowanym w wyniku silnego trzęsienia ziemi.  Pomoc zaoferowały Indie, Francja i Unia Europejska.

Trzęsienie ziemi w Mjanmie. Polscy ratownicy gotowi ruszyć na pomoc

W gotowości są także polscy ratownicy. Strażacy monitorują sytuację, a komendant główny PSP jest w stałym kontakcie z międzynarodowymi partnerami zarówno w strukturach Unii Europejskiej, jak i Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. - Do chwili obecnej nie wpłynęła żadna oficjalna prośba o udzielenie międzynarodowej pomocy ratowniczej - przekazał w piątek po południu Kierzkowski.

REKLAMA

PSP dysponuje specjalistyczną grupą poszukiwawczo-ratowniczą USAR Poland przygotowaną do prowadzenia działań w rejonach dotkniętych trzęsieniami ziemi poza granicami kraju. USAR Poland może zostać zadysponowana w dwóch wariantach: medium (średni) – 41 ratowników i 4 psy ratownicze oraz heavy (ciężki) – 76 ratowników i 8 psów ratowniczych.

Nie tylko Mjanma. Trzęsienie ziemi pochłonęło ofiary także w sąsiednim kraju

Kataklizm dotknął nie tylko Mjankę. Ekipy ratunkowe działające w Bangkoku w Tajlandii, gdzie na skutek wstrząsów zawalił się wieżowiec, poinformowały o 5 ofiarach śmiertelnych i 117 osobach zaginionych. Wstrząs był również odczuwany w Chinach, Indiach, Kambodży i Bangladeszu.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej