Naukowcy wskrzesili wymarłe wilki? Wyginęły ponad 12 tys. lat temu
Według amerykańskiej firmy biotechnologicznej Colossal Biosciences z Dallas wilk, który wyginął około 12.500 lat temu, powrócił do życia jako "pierwsze na świecie zwierzę, które udało się przywrócić z wymarcia".
2025-04-08, 09:11
Powrót wilka strasznego
Firma Colossal Biosciences poinformowała, że trzy szczenięta w wieku od trzech do sześciu miesięcy przebywają obecnie w "bezpiecznym miejscu", którego lokalizacji nie ujawniono. 1 października 2024 roku urodziły się dwa szczenięta wilka strasznego płci męskiej - Romulus i Remus - a 30 stycznia 2025 roku przyszła na świat jedna samica o imieniu Khaleesi.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment
Naukowcy i współpracownicy projektu Colossal poinformowali, że dzięki wykorzystaniu starożytnego DNA wyekstrahowanego z dwóch skamieniałości wilka strasznego, udało im się odtworzyć dwa wysokiej jakości genomy Aenocyon dirus, czyli pełne zestawy informacji genetycznej. Zespół porównał te genomy z genomami współczesnych psowatych, takich jak wilki, szakale i lisy, aby zidentyfikować genetyczne warianty odpowiedzialne za cechy charakterystyczne dla wilków strasznych, takie jak białe futro i dłuższa, gęstsza sierść.
REKLAMA
Na podstawie wyników analizy genetycznej firma przeprowadziła modyfikacje komórek wilka szarego, dokonując 20 edycji w 14 genach, a następnie sklonowała najbardziej obiecujące linie komórkowe i przeniosła je do komórek jajowych dawczyń. Zdrowe rozwijające się zarodki zostały następnie przeniesione do matek zastępczych w celu przeprowadzenia ciąży międzygatunkowej, a trzy ciąże doprowadziły do narodzin pierwszego wymarłego gatunku - ujawnił Colossal w swoim oświadczeniu. Do tego wykorzystano psy domowe - w szczególności duże psy rasy mieszanej - jako matki zastępcze.
Aby osiągnąć swój cel, firma stworzyła hybrydowy genom za pomocą technologii CRISPR, wycinając określone warianty genów wilka szarego i zastępując je cechami charakterystycznymi dla wilków strasznych - wyjaśnił Love Dalén, profesor genomiki ewolucyjnej w Centrum Paleogenetyki Uniwersytetu Sztokholmskiego i doradca firmy Colossal.
Firma ma nadzieję, że te same technologie, które stworzyły wilka strasznego, będą mogły bezpośrednio pomóc zagrożonym gatunkom zwierząt. Colossal poinformował w poniedziałek, że wyprodukował dwa mioty sklonowanych wilków rudych, jednego z najbardziej krytycznie zagrożonych gatunków wilków, wykorzystując nowe, mniej inwazyjne podejście do klonowania, opracowane podczas badań nad wilkiem strasznym.
- W Portugalii odkryto nowy gatunek dinozaura. Żył 150 milionów lat temu
- Szukali surowców mineralnych na dnie Bałtyku. "Pozyskali cenny materiał badawczy"
- Nowy wynalazek rozwiąże problem elektrośmieci? Ten plastik rozpuszcza się w wodzie
Źródła: Colossal Biosciences/CNN/nł/kor
REKLAMA