Naukowcy wyhodowali ząb z probówki. Będzie przełom w stomatologii?

W przeciwieństwie do niektórych zwierząt ludziom po dorośnięciu zęby już nie odrastają. Jest to możliwe głównie u gadów i ryb, ale bardzo rzadko u ssaków. Wykorzystując nowatorską metodę udało się jednak wyhodować ludzki ząb w laboratorium.

Przemysław Goławski

Przemysław Goławski

2025-04-15, 11:07

Naukowcy wyhodowali ząb z probówki. Będzie przełom w stomatologii?
Brytyjscy badacze wyhodowali ludzki ząb w laboratorium. Foto: Tobias Ott - tobiasott.de/EAST NEWS

Wykorzystano komórki macierzyste. Komunikują się, by wyrósł ząb

Powodem braku odrastania zębów stałych jest brak komórek macierzystych, które u ludzi zanikają w jamie ustnej po zastąpieniu zębów mlecznych przez stałe. U gadów i ryb wciąż one występują i w razie utraty zęba mogą uruchomić regenerację nowego zęba. Jednak zęby tych zwierząt mają prostą budową, u ssaków są bardziej wyspecjalizowane, pełnią różne funkcje.

W warunkach laboratoryjnych ludzki ząb wyhodowali brytyjscy badacze, co uznano za kolejny przełom w stomatologii – informuje BBC News. Jednak wiele lat jeszcze upłynie, zanim implanty przynajmniej częściowo zastąpią naturalne zęby. Do regeneracji zębów w probówce badacze z King’s College London oraz Imperial College London wykorzystali ludzkie komórki macierzyste.

Czytaj także:

Naukowcy oprócz komórek macierzystych wykorzystali też substancję, dzięki której komórki mogą się ze sobą "porozumiewać", wysyłając sygnały chemiczne, mobilizujące je do uformowania nowego zęba. Podobny proces odbywa się w sposób naturalny w szczęce – pod wpływem otaczających tkanek komórki macierzyste tworzą nowy ząb.

REKLAMA

Naukowcy chcą iść dalej - by ząb rósł w dziąśle, nie w probówce

Brytyjscy badacze pracują teraz nad tym, jak ten sam proces odtworzyć w warunkach naturalnych, czyli w jamie ustnej pacjenta. - Mamy różne pomysły na to, jak odtworzyć ząb w jamie ustnej” – twierdzi Xuechen Zhang. Jedną z możliwości jest wyhodowanie nowego zęba w laboratorium, a potem wszczepienie go do jamy ustnej. Inną opcją jest wprowadzenie do miejsca, gdzie ma być odtworzony ząb, jedynie komórek macierzystych. Przypominałoby to naturalne warunki regeneracji zębów.

- Ta nowa technologia regeneracji zęba jest niezwykła i może zrewolucjonizować stomatologię – twierdzo Saoirse O’Toole z King’s College London. Specjalistka przestrzega jednak przed zbyt dużym optymizmem – wprowadzenie tej metody do praktyki dentystycznej nie będzie możliwe wcześniej niż za kilka, a raczej kilkanaście lat. Lepiej dbać o zęby odpowiednią higieną i dietą, by takie zabiegi nie były w ogóle konieczne.

Czytaj również:

Źródło: PAP/pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej