Dłubanie w nosie jest groźne. Może wywołać poważną chorobę

Dłubanie w nosie może zwiększać ryzyko rozwoju demencji i Alzheimera, ponieważ uszkadza tkanki i ułatwia groźnym bakteriom przedostanie się do mózgu. Naukowcy odradzają także wyrywanie włosów z nosa.

2025-04-19, 09:54

Dłubanie w nosie jest groźne. Może wywołać poważną chorobę
Dłubanie w nosie nie jest dobre dla zdrowia. Foto: Shutterstock

Dłubanie w nosie a Alzheimer. Naukowcy ostrzegają

Dłubiąc w nosiewprowadza się do organizmu groźne patogeny. Uszkadzamy w ten sposób śluzówkę, co skutkuje zwiększeniem ilości bakterii, które przedostają się do nerwu węchowego, a następnie do mózgu. Dłubanie w nosie może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera - wynika z ustaleń naukowców z Australii.

Jesienią 2022 roku neurobiolodzy z Uniwersytetu Griffitha w Australii ogłosili wyniki swoich badań, które odbiły się szerokim echem w środowisku naukowym. Przeprowadzili oni testy na myszach, podając im bakterię Chlamydia pneumoniae, atakującą drogi oddechowe i wywołującą m.in. zapalenie płuc. Istotne jest to, że chlamydia pneumoniae może także atakować ośrodkowy układ nerwowy. Bakterie odkryto w ludzkich mózgach dotkniętych późną demencją.

Jak wygląda mechanizm zakażenia? Wykazano, że u myszy bakterie mogą przemieszczać się w górę nerwu węchowego (łączącego jamę nosową z mózgiem). Co więcej, gdy doszło do uszkodzenia nabłonka nosa (cienkiej tkanki wzdłuż dachu jamy nosowej), infekcje nerwów nasiliły się. Po zarażeniu myszy bakterią chlamydia była ona obecna w mózgu już po 72 godzinach. Neurony zaczęły odpowiadać, odkładając białko amyloidu beta. Jest to reakcja obronna charakterystyczna także dla choroby Alzheimiera. 

REKLAMA

Według naukowców "ostatnimi czasy związek między zakażeniem c. pneumoniae ośrodkowego układu nerwowego a późną demencją [i Alzheimerem - przyp. red.] staje się coraz bardziej widoczny". Badanie przeprowadzono jak dotąd tylko na myszach, więc można traktować je jako na razie jako przyczynek do zbadania związku między dłubaniem w nosie a rozwojem AlzheimeraMusimy przeprowadzić to badanie u ludzi i potwierdzić, czy działa to w ten sam sposób - przyznał neurobiolog James St John z Uniwersytetu Griffitha. 

Dalsze badania wciąż prowadzone, ale naukowcy już teraz przestrzegają, aby nie dłubać i nie wyrywać włosów z nosa, ze względu na uszkodzenia, które to powoduje.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/Sciencealert 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej