Rzym. Trwa druga runda rozmów USA-Iran ws. programu atomowego Teheranu
W Rzymie ruszyła druga runda rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie programu nuklearnego Teheranu. To kontynuacja pierwszego od ośmiu lat bezpośredniego kontaktu na wysokim szczeblu między oboma krajami. Negocjacje toczą się przy udziale mediatora z Omanu i pod okiem szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Stawka rozmów jest wysoka, chodzi bowiem o przyszłość irańskiego programu atomowego i możliwe złagodzenie sankcji.
2025-04-19, 12:43
Kolejna tura negocjacji USA-Iran
W Rzymie, w ambasadzie Omanu, rozpoczęła się w sobotę druga runda rozmów USA-Iran w sprawie irańskiego programu atomowego. W negocjacjach uczestniczą specjalny wysłannik Waszyngtonu Steve Witkoff i szef MSZ Iranu Abbas Aragczi, a mediatorem jest szef dyplomacji Omanu Badr al-Busaidi. Jak podają włoskie media, w Wiecznym Mieście obecny jest także dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Pierwsze po 8 latach bezpośrednie spotkanie władz
Pierwsza runda rozmów odbyła się tydzień wcześniej w stolicy Omanu, Maskacie. Spotkanie 12 kwietnia było pierwszym kontaktem obu stron na tak wysokim szczeblu od ośmiu lat. Odbyło się ono w formule pośredniej; strony przebywały w osobnych pomieszczeniach, a wiadomości między nimi przekazywał minister spraw zagranicznych Omanu.
Złe relacje pokłosiem zerwania umowy nuklearnej
Prezydent Donald Trump podczas swojej pierwszej kadencji w Białym Domu (2017-21) wycofał USA z porozumienia zawartego w 2015 r. między Iranem a światowymi mocarstwami. Na mocy tej umowy złagodzono sankcje na Iran w zamian za zobowiązanie się Teheranu do ograniczenia programu nuklearnego. Trump przywrócił wówczas dotkliwe amerykańskie sankcje.
Od tego czasu Iran znacznie przekroczył dopuszczalne limity dotyczące wzbogacania uranu. Zachód oskarża Teheran o dążenie do uzyskania broni jądrowej, czego dowodem ma być wzbogacanie uranu do poziomu przekraczającego potrzeby cywilne.
REKLAMA
Czytaj także:
- "USA gotowe uznać Krym za rosyjski". Przecieki ws. porozumienia pokojowego
- Trump grozi wycofaniem się z negocjacji. "Mam nadzieję, że Putin nie gra na czas"
- Manipulowanie czasem i przestrzenią. Rząd USA twierdzi, że to możliwe
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/JL
REKLAMA